Mutor?

Existerar det uppgjorda matcher i damallsvenskan?

Tanken fladdrar, söker efter en passning men jag tror inte det kommer någon. Lika lite som jag tror något om Sportbladets lösa spekulationer när man avslöjar ”spelskandalen”.

Efter att ha sett Kristanstad-Piteå i damallsvenskan skulle man kunna fatta misstankar. Så dåliga var nämligen norrbottningarna. Och det var dessutom en speciell lagdel som helt föll ur ramen. Ofta fick man faktiskt en känsla av att Piteå spelade utan mittfält.

De fyra i en rak mittfältsuppställning kunde inte sätta press på bollhållarna.

De sprang sällan tillbaka så KDFF fick anfalla 3-3 och 4-4 gång på gång

De lät KDFF sticka in bollen till rättvända forwards hur ofta som helst

De försökte nästan aldrig hålla i bollen, sänka tempot och komma in i matchen utan vid varje bollinnehav sökte man sina två helt övergivna toppforwards med långa, långa fullkomligt meningslösa bollar.

De sprang aldrig i djupled. De enda gånger de var på offensiv planhalva var vid utsparkar och fasta situationer. Istället stod de fast cirka 10-15 meter in på egen planhalva och ja, vad gjorde de egentligen?

Nu vann KDFF matchen med 2-0 och avsluten med 26-6! De sex är väldigt generöst räknade.

Före dagens match låg KDFF efter Piteå i tabellen. Det är de inte längre. Med tanke på vad hemmalaget presterade lär den tabellen stå sig över den 18 oktober. Kristianstad är, trots de få poängen de erövrat, minst lika bra som Hammarby och AIK.  I alla fall när de spelar som i går med ett aggressivt mittfält och en backlinje med självförtroende.

Piteå hade två duktiga mittbackar och en fantastisk målvakt i Stephanie Labbé. Förutom de tjugosex avsluten dök hon säkert tio gånger framför framstormande rödsvarta spelare.

Labbé visade något man sällan ser hos svenska tjejmålvakter; stort mod och framförallt en snabbhet i utrusningarna. Vid fem, sex gånger var hemmaspelarna först på bollen men Labbé så explosiv och vig att hon täckte avsluten.

Jag har tidigare i år sett två damallsvenska matcher sluta 7-0 och i ingen av dem var avsluten alls så många som i går. Och ändå blev det bara 2-0.

Piteås tränare, den gamle Bodenanfallaren Peter Grundström, försökte förklara genomklappningen med att spelarna hade två tuffa matcher i benen. Kanske det är så fast ändå verkar det märkligt att samtliga mittfältare var lika dåliga och visade samma fatala brist på lagmoral d v s struntade i att försvara. De försökte säkert men det såg ut som ifall de inte gjorde det.

Det är därför man, nästan, misstänker att Sportbladet inte har så fel som de annars verkar ha angående ”Spelskandalen”.


About this entry