Självisk, arrogant, girig… …och döende i cancer

Parkeringsplatsen. Ifall man ville ha tag i Henrik Larsson fick man vänta på parkeringsplatsen. Jag stod där en gång och det var då jag mötte John Hartson, den förre celticspelaren som nu diagnostiserats med prostatacancer. En cancer som spritt sig både till lungorna och hjärnan.

Man överlever inte sånt!

Överlever gör dock mitt minne av John Hartson. Jag tyckte nämligen inte om honom. Han var långsam, lite småfet, såg inte passningsvägarna och gjorde aldrig sitt hemjobb. När motståndarna fått bollen slutade John röra sig. Visserligen nickade han in några mål och han var ganska resolut i boxen men han var nästan inte värdig att spela bredvid Henrik, tyckte jag.

Dessutom hade han skallat en f d celticspelare som jag gillade, även om det var i West Ham.

Så kom han där på parkeringen och killen bredvid mig, en av de mest tålamodiga parkeringssupportrarna jag någonsin träffat, sprang efter honom. Jag hade utvecklat en bild av Hartson utifrån han agerande på plan som innebar att jag trodde han var självisk, arrogant, girig e t c – at hans karaktär på planen speglade hans personlighet även utanför.

John såg inte ut att vara så besvärad av en supporter eller journalist som många fotbollsspelare bara måste försöka se ut som –  ungefär som om de tränade på sin arrogans vid varje möjligt tillfälle. Henrik Larsson är ett typfall.

John log. Han stannade och pratade med killen ett tag och sedan gick de småsnackande bort till hans bil som INTE var en dyr Merca eller BMW eller en SUV av senaste modell. Det var en lite halvgammal, helt vanlig bil. Jag var nästan chockad.

Supportern kom sedan fram till mig och jag frågade honom om John, var han alltid så där vänlig?

-Visst, svarade killen. Han brukar alltid plocka med sig saker och ge till oss på parkeringsplatsen. Jag har förresten fått hans gamla skor, två gånger och så berättade killen en lång historia som gick ut på att John Hartson var Celtics mest sympatiska spelare. Utanför planen.

Nu ligger han på ett sjukhus i Swansea och dör. Lance Armstrong överlevde ett liknande tillstånd men han hade en av världens bästa konditioner. Jag misstänker att John, sedan han la av och spela, för drygt ett år sedan inte har skött sin kropp lika väl. Och han uppvisar den där brittiska fotbollsmentaliteten att man inte ska gnälla över att det gör lite ont här och där utan bara köra på. Tills huvudvärken blir alltför kraftig och det visar sig att man är döende.

Jag är inte katolik men man ska inte döma hunden efter håren. John är en bra människa och jag får be så mycket jag vill – utan att ens var troende. Det kan aldrig skada. Och John Hartson behöver allt understöd han kan få!

6 svar till ”Självisk, arrogant, girig… …och döende i cancer”

  1. Det där var bland det finaste jag har läst!

  2. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Jag rodnar och blir inspirerad till att skriva mer! Tack Jon!

    Jag ska försöka få fler att upptäcka bloggen men det är lite svårt. Har du tips, du som är gammal ”bloggist”?

  3. Så lite så, en glädje att läsa dina texter liksom det aldrig var roligt när du var med och debatterade mer på ett visst forum! Svenska Fans är ju bra men kanske blir det lite trögt om du har ”fel” tröja på rätt forum:-) Du är ju smart som flaggar lite för den på Facebook! Jäkligt bra idé faktiskt! Sen beror det också på vad man anser som en bra besökssiffra. Att jämföra sig med Sven och Kaveh till exempel är vanskligt. Om vi snackar MFF. Men hallå!, tennisforum, landslagsforum, andra lag etc, etc!?

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Hej Jon!

      Tack för förslag om besöksökning och tröja.

      Sven har jag aldrig läst men jag var inne på Kaveh: han skrev inför KFF-matchen att Molins var petad av disciplinära skäl. Bara så. Bara misstänkliggöra utan källa eller uppföljning. Jag tycker den sortens bloggande är motbjudande. Dessutom gör det att jag ALDRIG ( inte heller i professionella sammanhang) skulle ge Eurosport någon som helst tillit eller cred.

      Landslagsforum på svenska fans besök av tre pers. i månaden.

      Behöver andra kanaler!

  4. Profilbild för Anders
    Anders

    Nu måste jag tillrättavisa dig Magnus.
    Big John skallade inte Berkovic utan sparkade honom i huvudet.

    Bifogar klippet från youtube

  5. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Sant Anders!

    Tack för rättelse – borde skrivit misshandlade!

    /M

    PS Och lagt till att det måste varit londonluften som förmörkade hans hjärna och andningsorgan. MON värvade båda två till Celtic!

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa