Hur devalverat är egentligen Champions League?

Det är valutakris i halva Europa men alla mest verkar värdet på CL ha fallit.

Att ett så undermåligt lag som Fiorentina var mycket nära att gå till kvartsfinal är ett pinsamt underbetyg på den en gång så stolta turneringens kvalité. Fiorentina håller ungefär samma klass som Wigan, eller Bolton eller Malaga eller ett formtoppat FCK.

Viola höll på att gå vidare tack vare att Bayern München av någon obegriplig anledning insisterar på att spela med två av Eliteuropas sämsta mittbackar. Gamle Schwartzenbeck var ett tekniskt under jämfört med de här två: en snedsparkare i linje med en närkampsdesartörer. Plus en medioker målvakt.

Den unge 17-årige vänsterbacken i Bayern som spelade sin första A-lagsmatch någonsin var bland de bättre på plan. Fantastiskt. Tvekade inte att dribbla som siste man och slå milimeterpassningar från bakplan.

Robben var grym, Van Bommel sämre än någonsin och den svenske gallskrikande kommentatorn både hes och genant. Det var en kommentator som klippt och skuren för ett av Robert Aschbergs program! Trots detta var andra halvlek en av de mer underhållande jag sett i år.

De som lottas mot Bayern har en säker semifinalplats.


About this entry