Vågar Rolle vinna ikväll?

En tendens är väldigt klar i årets vinterallsvenska – de lag som vill spela fotboll har problem och kommer ha så ett par veckor till – ifall man inte spelar på konstgräs och ifall man inte har en fin plan tillgodo; som på Swedbank Stadion i Malmö.

Rolle Nilsson har med andra ord inget att skylla på i kväll ifall det inte blir tre pinnar. Det finns dock en viss risk för att det inte blir det efter Rolle lär använda samma startspelare nu som i premiären.

Enligt SDS ska Halsti och Jeff spela. Jag tycker inte Halsti behövs hemma mot ÖSK. MFF ska vara spelförande, ha  60 %  bollinnehav och då behöver man inte en offensivhandikappad mittback som Halsti på vänsterbacksplatsen. In med Elanga – han kan i alla fall springa framåt.

Jag tycker inte heller om att Jeff får en ny chans att misslyckas. Han slog bort alldeles för många bollar i Göteborg för att få nytt förtroende.

Sedan vill jag att Daniel Andersson kommer lite högre upp i banen och kan sköta uppspelen i stället för att bra tjonga och alibiöverlämna konstruktiviteten till Sudic ( som inte har talangen) eller Ulrich som inte var så bra i Göteborg som jag först trodde. Han är bra, han är en utmärkt passningsspelare men det måste finnas två vägar fram, minst. Att låta Halsti eller Sudic ha bollen utom i nödfall är alltid en risk man inte ska behöva räkna med.

MFF ska föra matchen och spela offensivt. Det ska bli roligt att se ifall Rolle vågar det eller han fortsätter med förra årets rigida självmordstaktik.  Jag tror inte Rolle klarar det men att MFF ändå vinner 1-0  tack vare Wiltons briljans.

4 svar till ”Vågar Rolle vinna ikväll?”

  1. Profilbild för Anders
    Anders

    Nå Magnus hur var det med Wiltons briljans??

    Jag ser framemot en hyllningstext imorgon …:)

  2. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Hej Anders!

    Du tyckte inte Wilton var bra? När t o m Tre Hörnor Straff inser Wiltons vikt trodde jag alla såg det. På vilket sätt var han dålig eller mindre bra?

  3. Profilbild för Anders
    Anders

    Han blandade bra saker med dåliga saker.
    Behöver bättre lekkamrat på mitten.

    Örebro var för dåliga för att vara en värdemätare.

  4. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Håller i princip med om alla tre omdömena även om jag tyckte han gjorde många fler bra än dåliga saker.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa