Poängkamp eller mustaschkramp
Flera HIF-are har den senaste tiden påträffats på allsvenska fotbollsplaner iklädda hår på överläppen. Det råder delade meningar om syftet: att inte raka sig före första förlusten eller rejäl tjuvstart på Mustaschkampen – Cancerfondens tävling i månaden maj. Det råder också delade meningar om Rasmus Jönsson, efter snart två månaders kamp, är med och tävlar eller inte.
Jag var med förra året och anser mig som klar vinnare i sportjournalistklassen före Eurosports cykelexpert Robert Vacchi. Jag gick loss redan vid starten och sedan var det konstant uppförsbacke för Robert även om han är proffs på ”handlebars”. Robert var dock god tvåa.
Eftersom jag inte sett några andra mustascher i allsvenskan ( undantaget den från Helsingborg bördige Robin Söder i ÖSK) förutsätter jag att detta är den egentliga anledningen till HIF:s sensationella framfart i allsvenskan 2010 – mustaschfotboll!
About this entry
You’re currently reading “Poängkamp eller mustaschkramp,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- maj 11, 2010 / 08:00
- Kategori:
- Allsvenskan, Ett slags försök till humor, Hårresande, HIF
- Etiketter:
1 kommentar
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]