Har Jane och Maradona barn ihop?
Presskonferens med Maradona i Sydafrika. Kanske är där 200 fotbollsjournalister närvarande. Män, ofta män som är där för att göra ett bra jobb och som kanske har gjort det i 20, 30 år. Där är också minst en kvinna, en utsänd från SVT och hon berättar för oss som ser på SVT, före presskonferensen, att hon minsann var på en presskonferens med Maradona i Italien 1990. Wow, liksom. Detta är verkligen hårdvaluta för TV-licensen.
Sedan klipper SVT till presskonferensen och Jane Björck får ordet. Hennes italienska är imponerande men hon börjar att berätta att hon träffade Maradona på en presskonferens under finalen i Rom 1990.
Att vara personlig och ointressant är kanske det dummaste man kan vara på en presskonferens, speciellt en internationell sådan, där tiden är knapp och frågorna få. Gamla personliga minnen är i det sammanhanget pressetiskt dödsstraff. Det är helt enkelt inte seriöst. Inte ens på bra italienska.
Jane Björck fattar inget. Hon trampar på, Maradona korrigerar henne: ”det var absolut inte UNDER finalen, kanske före semifinalen, i Neapel” men tyvärr minns han henne inte, och så ler han lite osäkert och undrar förmodligen ifall det är dolda kameran. Eller ännu värre; ännu en äldre, bedagad blondin från Sverige som nu i direktsändning, ska försöka sätta dit honom för ännu ett anonymt faderskap?
SVT kör klippet i repris några timmar senare; så som om de var stolta över sin brist på professionalitet.
Scenen påminner ganska mycket om det Robert Aschbergs sidekick försökte åstadkomma – han som klädde ut sig i rosa djurkostymer, konfronterade kändisar och var stor i Stockholms reklamradio – fast helt omedvetet den här gången.
Jane Björck känns lite som sportjournalistikens Jimmy Jump…
About this entry
You’re currently reading “Har Jane och Maradona barn ihop?,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- juni 18, 2010 / 09:22
- Kategori:
- Maradona, Sportjournalistik, VM 2010
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]