Inte fler perrongspelare och dvärgar i nummer nio rollen i kväll, por favor!
Vad gjorde Spanien för fel mot Schweiz och vad ska de göra mot Honduras?
Jo så här!
Som defensiv mittfältare kändes Xabi Alonso ganska snabbt som en överflödig bolltittare mer, typ en som hamnat på fel perrong. Däremot tycker jag Iniesta var bra. Hans problem var att Spanien konstant överbelastade vänstersidan och inte kunde vända på den tomma högersidan. Varför? Jo för att Sergi Ramos, undantaget första tio sökte sig ända in i straffområdet. Där låg han som en målkåt högeranfallare och väntade på inlägg som sällan kom eftersom det var så trångt till vänster.
Det var därför Jesús Navas kom in, för att ge spelbredd till höger och sära på Schweiz försvar. Det gjorde han verkligen men det aktualiserade två nya problem. Ramos tog över Alonsos perrongroll. Han var aldrig i närheten av bollen mer än att han fick slog 20 meters ohotade bredsidor till Sevillas yttermittfältare.
Vem skulle ta emot alla/nicka in Jesús Navas och Pedros/Iniestas inlägg?
Inte David Villa eftersom hans 175 cm och 69 kilo är dedikerade till spel på marken, inte i luften.
Torres kom in men såg inte ut som en VM-spelare; seg, dålig taijming e t c. Vet inte när han senast spelade match men han lär inte vara någon större tillgång förrän efter 3-4 hela matcher. Dock vann Spaniens första nickdueller efter cirka 20 försök.
Fernando Llorente är hela La Ligas bäste huvudspelare, tillsammans med Zigic. Han hade varit guld värd i matcher som ser ut som mot Schweiz. Dessutom gör Athletic cirka 1/3 del av alla mål på nick så han är van vid det spelet. En annan orsak till att Athletic förmodligen är bäst i Europa i huvudspelet är Javi Martinez. Han är sämre bollspelare än Xabi Alonso i samma roll men också han en utmärkt ”huvudhot” vid fasta situtioner.
Hade Spanien plockat ut Ramos och haft de här två på plan hade de vänt och vunnit 3-1.
About this entry
You’re currently reading “Inte fler perrongspelare och dvärgar i nummer nio rollen i kväll, por favor!,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- juni 21, 2010 / 17:32
- Kategori:
- Fotbollssystem, Spanien, VM 2010
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]