Varför Spanien vinner den riktiga VM-finalen ganska lätt

Det spekuleras i om Torres får spela. Klart han startar. Han har blivit lite mindre dålig för varje match och det behövs en riktig ariete mot Tyskland. För övrigt kommer hela Spanien att bli allt bättre.

Jag tror scenariot inte kommer bli likadant som de föregående spaniensmatcherna eftersom tyskarna inte vill eller kan spela lika aggressivt som Chile, Portugal och Paraguay. Jag tror det är avgjort innan Torres bytts ut i 65:e minuten.

Spanien kommer spela precis som de brukar. Tyskarna också. Det innebär att det blir lite större ytor än vad Spanien fått tidigare i turneringen. Inte stora men större.

Vad tyskarna är bra på är att:

Försvara rakt framför boxen

Ställa om och komma till avslut

Vad de är mindre bra på är att:

Försvara kanterna

En-mot-en-spelet

Formen

Att som någon antytt spela Villa centralt i stället för Torres vore i mina ögon  korkat. Villa kan inte nicka men väl dribbla och springa. Det ska han göra från kanten och innåt. Däremot kan jag tänka mig att man låter honom gå över på högerkanten där tyskarna är riktigt dåliga.

Mot Argentina tvingades Podolski ta ett enormt defensivt ansvar och det är inte fel att binda upp honom, då och då.

De två sista punkterna är nästan gemensamma. Det tyska innermittfältet är ungt och orutinerat. Det finns nog någon ung duktig närkampsspelare i världen men de är inte många.  Närkampsspelet är något som man lär sig den hårda, otäcka vägen. Om inte annat när man själv börjar tappa explosivitet och tvingas spela fulare.

Ta tex Sergio Busquets. En utmärkt defensiv spelare men han vinner inte på långt när så många närkamper som Xabi Alonso. Och Özil och Khedira är alldeles för duktiga med boll för att vara tillräckligt effektiva utan.

Sedan är det eviga dilemmat med unga spelare och form. Ibland dippar den betänkligt. Oavsett uppgåva. Jag säger inte att Khedira blir utbytt i halvtid men jag skulle inte bli förvånad.

Spanien 3-1 (2-0)

2 svar till ”Varför Spanien vinner den riktiga VM-finalen ganska lätt”

  1. Profilbild för Anders
    Anders

    Du glömde att nämna en viss Bastian Schweinsteiger.

    Tänker på Pique som kunde fått rött kort, straffmissen, den felaktiga straffen Villa filmar till sig och sedan stolpe, stople, stolpe in.

    Det är sådana sekvenser som får mig tro att Spanien tar hem hela skiten.

    Skulle hellre sett att Tyskland vinner ikväll men deras försvar är för dåligt.

  2. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    ”Schweini” hamnar ofta ganska långt åt vänster. Och är lite tung i benen.

    Instämmer vad gäller Tysklands försvar – det är därför de måste försvara så djupt. Och så fort motståndarna har en ariete/pivot får Tyskland problem.

    Dessutom är detta Spaniens troligtvis enda hans någonsin att vinna VM. Tyskarna får en ny om fyra år.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa