Inför MFF-Gefle
Att Molins spelar 45 minuter
Så kan min förväntan på MFF-Gefle sammanfattas. ”Gische” är en av MFF:s bästa spelare och han ska efter tre veckors märklig formravin nu få en halvlek. Hans inhopp mot Örebro visar dels vilken klass han håller dels att han är så pass ängslig för sin speltid att han överarbetade vissa situationer. Ibland släppte han för tidigt, ibland för sent.
Detta innebär naturligtvis att MFF leder med minst två mål i halvtid. Det ska man göra mot Gefle på hemmaplan 2010.
Matchandet är inte så tätt att det tär
Det finns inga euromatcher
Det är inför publik som behöver charmas och träna guldvrål. MFF har alltför låga publiksiffror och semiimpotenta 1-0 segrar mot bottenlag stillar enbart ångesten: de väcker inte drömmarna i den takt som MFF:s ekonomi behöver.
Jag förväntar mig att Hamas och Molins har kul ute på högersidan mot Jens Potin. Liksom Durmaz och Ricardinho ska få Bernhardsson att vingla av yrsel.
Jag förväntar mig att Gefle kommer ligga väldigt lågt och att Daniel Larsson får små eller inga ytor att löpa på och jag förväntar mig att de förvaltar chanserna bättre än mot AIK och framförallt mot Gais.
Jag förväntar mig att Ofere får spel 20-25 minuter och gör ett mål!
Det där med mål på hemmaplan är en fundamental sak och något som ÖSK-matchen aktualiserade.
1-0 ska en målvakt med landslagsambitioner ta trots ett bra skott.
2-0 är tack vare en markeringsmiss, och bra nick.
3-0 är en mycket bra men lite lättläst straff.
Det går absolut inte att klaga på tre mål borta mot ÖSK men det går att ha synpunkter på hur de många frilägena förvaltades. Både DL och Hamad (och Molins?) sköt Alvbåge rakt i huvudet: så som någon sagt de ska skjuta högt: på en målvakt känd för att stå upp!
Bättre avslut och Molins in i halvtid. Det är vad jag kräver. Jag kräver också att MFF INTE rullar boll i backlinjen och att backlinjen står högt. Det är OK att släppa in ett mål ifall man redan gjort tre eller fyra.
Det är också en viktig match för att det kommer få supportrar att prata guld. Jag förutsätter nämligen att HIF tappar minst två poäng i Göteborg.
Vill puffa lite för en kul grej i SDS: Daniel Andersson svarar på tio frågor om slantsingling. Lagom nördigt och kul! Tyvärr ännu inte på nätet.
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]