Wernerssons värde varar?

På eftermiddagen står jag och Victor och diskuterar Thomas Wernersson. Riktigt varför vet jag inte, kanske har han varit elak mot Öster. Vi enas om att Wernersson i STV bara ger intryck av att vara trött och bitter med en ganska entonig röst. Victor tar fram Strömberg som motbild. Jag nickar försiktigt, Strömberg har i alla fall engagemang och entusiasm. Och är kunnig på italiensk fotboll.

Dagen efter  frågar sig DN:s Johan Croneman i sin Sport-TVkrönika varför Thomas är kvar i rutan då: ”han tillför ingenting”.

Att klaga på Wernersson är lika lätt som att klaga på telefonförsäljare. Jag ska förklara varför Wernersson är kvar och vad han hade kunnat tillföra.

Göteborgaren Ingvar Oldsberg behövde en sidekick till ”På spåret” och valde sportkompisen Björn Hellberg. Laholmsbon hade pratmedievana och en nördig charm. Förutom en ofantligt allmänbildning. Han skrev redan deckare.

Göteborgaren Staffan Lindeborgs sidekick blev Wernersson. Han var väl klubbdirektör i Blåvitt innan de riktigt fick ett ansvarsområde, på 1990-talet. Lindeborg fick en kompis att tjöta med, SVT fick en initierad expert.  Jag tyckte han var riktigt bra. Detta var mitten på 90-talet. Som om han som vet allting om faxar fortfarande är kommunikationsexpert på SVT.

Vad Wernersson hade kunnat tillföra är målvaktens perspektiv. Han verkar dock varken speciellt intresserad eller uppdaterad eller så får han inte prata om målvakter. Där hade Thomas Wernersson haft en stor uppgift att fylla och jag tror han klarat det utmärkt. Den roll som Magnus Hedman gick in i och kastade sig ut ur.

Ps ”Volvos värde varar”, var en reklamslogan från 1960-talets PV 400- och 500-serien och den då nya Amazonen. Sedan kom 140 serien och 240-serierna. De höll sig ännu längre, i det närmaste oskrotbara. T o m längre än Wernersson.


About this entry