Dagens i särklass mest intressanta fotbollsmatch spelas i Holland, inte i Halland
Guldstriden är spännande men för en fotbollshabitué är HBK-HIF ganska tamt. Det är AZ Alkmaar mot Feyenoord som lockar min fotbollssjäl. Inte för att Pontus Wernbloom härjar i hemmalaget utanför jag vill se hur en klubb som varit världens bästa reagerar efter den mest förnedrande förlusten i dess historia. 0-10 hemma mot PSV var overkligt – som en gammal vacker kvinna på långvården.
Hur har rotterdampågarna bearbetat traumat? Kommer de i överambitionen dra på sig en massa gula mot en filmande Wernbloom redan första fem? Kommer de spela 4-5-1 av rädsla för ett snabbt baklängesmål? Kommer de vika ner sig vid första underläge, kommer någon våga hålla i bollen och hur ser målvakten ut, i fall det är densamme, hur många supportrar har rest och är de svartklädda eller rödvita eller nakna med törnekronor?
Massor av hyperintressanta fotbollsfrågor i någon Canal + kanal 14:30 ( vintertid)!
About this entry
You’re currently reading “Dagens i särklass mest intressanta fotbollsmatch spelas i Holland, inte i Halland,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- oktober 31, 2010 / 09:08
- Kategori:
- Den mentala biten, Halmstad, HIF, Självrannsakan..., TV
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]