Landskronadomare avgör igen!

MFF vinner allsvenskan för att ingen pratar om den gyllene minuten på Strandvallen. Om MFF-spelarna kan bortse från att de möter en kraftig handikappad motståndare är matchen och allsvenskan lätt vunnen.

Problemet uppstår om HIF leder stort och MFF sitter kvar i andra innerspåret, instängd bakom ledaren; i ”dödens”.

Jag tror inte det inträffar och orsaken är den gyllene minuten i Mjällby. I måndags, på Strandvallen ungefär efter en timme.

Först stötte ”Bagarn” Rosengren till Oscar Möllers bakben när denne i en löpduell sprang rakt framför Mjällbyspelaren. Oundviklig beröring.

Knappt en minut senare fick Tobias Grahn bollen alltför långt ifrån sig vid offensivt straffområde och gick, helt omotiverat, in med sulan först – kanske i överambition. ”Bagarens” varning är väldigt tveksam, Grahns varning är odiskutabel. Så odiskutabel att man kan ifrågasätta den.

Grahn, f d MFF-spelare och bosatt i Malmö: varför gick han in med sulan där? Hur många gånger ser man en spelare stämpla vid offensivt straffområde? Var han osäker på om Stålhammar hade gett gult förr snack: var sulan ett garantigult där det gjorde som minst skada i matchen?

Jag säger inte att det är så men det är en besynnerlig situation som inte blir mindre besynnerlig under de här förutsättningarna.

Det spelar ingen roll nu. Utan de här två är Mjällby rejält handikappade. Precis som alltid på bortaplan kommer de försvara lågt och satsa på omställningar. Jag tror t o m det blir extremt lågt och så hoppas man på att Ekenberg och El Kabir själva ska fixa poängen med att korsvis möta och gå på djupet.

Ekenberg är inte så explosiv men El Kabir är en av seriens mest kvicka och hänsynslösa spelare. MFF:s försvar har haft problem med den typen av spelare tidigare, typ Guidetti, Kalmars brassar, AIK:s Bangura. Hemmalaget kommer förlora de flesta löpdueller – det är de bra passningarna man måste ta bort.  Grahns frånvaro gör att duon inte kommer få samma kvalitetspass. Inte hela världen.

”Bagerns” bortvaro är mycket viktigare. När han tidigare varit borta har Mjällby spelat hemma (där hans betydelse är reducerad) eller blivit utspelade och förlorat.

Robledo och Cederberg är inga dåliga mittbackar med allsvenska mått mätt men de är och kommer alltid förbli komplementspelare till ”Bagarn”. De kan inte själva leda en backlinje och de är inte samspelta. Tidigare under säsongen använde Peter Swärdh Daniel Ivanovski som reserv för ”Bagarn” det är absolut inte aktuellt nu.

Både Robledo och Cederberg är bra på huvudet och bra på att tackla men är lika snabba i vändningarna som grundstötta supertankers. Ifall MFF utnyttjar kantspelet, inte så mycket för att slå inlägg som ta sig in i straffområdet den vägen, ifall man kan motstå frestelsen att spela bollen någon annan stans än på gräset – då vinner man allsvenskan.

En gång berövade Landskronadomaren Mårtensson MFF guldet genom en grovt inflyttad straff på övertid (hans son Dan spelade några år senare i HIF). Det känns salomoniskt om en Landskronadomare nu, även på ett ganska subtilt sätt, får bidra till att guldet ändå hamnar i Malmö.


About this entry