NBA och ny, nästan revolutionär marknadsföring
Här är en text som delvis förlöjligar LeBron. Jag tycker en del är här är bra och sant en del bara dumt. Det är klart att även om LeBron lade av i morgon skulle han vara en Hall of Famer, en legend men texten pekar också på problem som dåliga medierådgivare och LeBrons ganska märklig självbild; i reklamen.
Mest intressant är att texten ligger på NBA.com, NBA:s egen hemsida. Att vågar diskutera och låta enskilda personer ha kontroversiella åsikter på deras egen sida- åsikter som inte alltid gynnar produkten omedelbart (men som naturligtvis gynnar NBA.com nu och produkten på längre sikt) är oerhört spännande. Jämför gärna med Nikereklamen och Minnesota Timberwolves ”The handshake” där spelarna framställs som mindre smarta, men roliga. Överdrifterna är så våldsamma att alla förstår att det är självironi.
Jämför gärna med 99.99 procent av alla andra idrottssajter kopplade till förbund/klubb. Skulle MFF våga ha en text som ifrågasatte Rolle Nilssons utnämning som Årets tränare i svensk fotboll? Skulle FIFA i dag våga ha en text som ifrågasätter valet av Qatar bara för att det är en bög- alkoholfri 45-gradig jävla lyxöken?
Jag har tidigare gett exempel på hur NBA, dess klubbar och skoföretag nu delvis försöker ge en mer nyanserad och delvis självkritisk bild av deras ”produkt”. Det är en marknadsföringsrevolution!
About this entry
You’re currently reading “NBA och ny, nästan revolutionär marknadsföring,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- december 3, 2010 / 15:20
- Kategori:
- NBA, Reklam, Sportjournalistik
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]