NBA närmar sig playoff
Mindre än en 20 procent kvar av säsongen och det är just nu, med en månad kvar till playoff som man kan se vilka lag som är utmanare (contenders). De lag som gått bäst mellan Allstar för drygt en månad sedan och nu är de som gäller när ringarna ska fördelas i juni.
Allra bäst har Lakers gått. Till skillnad från en del andra lagen har de inte förstärkt – och varför skulel de göra det. De har tre bra insidespelare, de har en massa bra skyttar utifrån och de har i Steve Blake en backuppointguard även detta är deras svagaste position. Och andra sidan kan Kobe spela point liksom Lamar Odom – de kan bara inte föra upp bollen. T o m Pau Gasol och hans 214 cm skulle kunna spela point ifall man slapp studsa bollen, så bra händer och passningsteknik har han.
Lakers ända svaghet är transistion defence d v s mot lag som alltid pushar upp bollen och försöker komma till snabba avslut. Spurs är ett sådant lag, även Miami.
Spurs har ligan bästa facit men har spelat ganska dåligt senaste månaden. Och när de tvingas spela långsamt har de inte tillräckligt dominerande insidespelare längre – Tim Duncan är på väg ner nu, ganska snabbt dessutom känns det som. Ändå kommer förmodligen finalen i West stå mellan Spurs och Lakers och Lakers går nu för bästa facit så att de får hemmamatch i ett avgörande 7 möte. Blir inte sju matcherna mellan de lagen – Lakers är alltför bra!
Miami har också spelat dåligt men det beror på flera olika faktorer som de alla kan lösa före maj månad. Se separat text.
I natt krossade Lakers Orlando Magic och de är knappast ett hot längre, inte ens i East. Där är det istället Heat, som sprang förbi Spurs i natt och vann med 30 pinnar och gamla Boston Celtics. Man trodde att den smått galne Gilbert Arenas skulle bli en faktor men han har varit usel. Magic borde dock kunna slå Bulls ifall de mötas men finalen i East står mellan Heat och Celtics.
Boston Celtics har bytt ut stora delar av sin bänk men behållt de fyra gamla Allstargubbarna, plus pg Rondo. Jag skulle vilja påstå att Celtic har ligans bästa bänk nu med Troy Murphy, Glen Davies, Jeff Green och Carlos Arroyo. Det syns inte så mycket just nu men i playoff är det vad som vinner matcher – en bättre bänk!
Det finns vissa som påstår att Chicago Bulls är en contender men jag tror inte alls på dem även om de spelat bra senaste tiden. De har ingen bänk och de har en ledare på plan vars basketego är större än klubben. Det håller aldrig. Sedan får man göra Derrrek Rose till MVP – han är det aldrig i min bok.
Om Celtics inte får en alltför tuff resa til finalen kan de röra Lakers!
About this entry
You’re currently reading “NBA närmar sig playoff,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- mars 15, 2011 / 06:49
- Kategori:
- NBA
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]