HIF- IFE: Haglund förlorar matchen

Tycker HIF:s seger var rättvis. Hemmalaget skapade fler chanser och hade mer av bollen. Men det var stor skillnad på först och andra halvlek.

I första var Gerndt ovän med bollen. I andra låg han bakom de flesta farligheterna. I första var Elfsborg bäst alaget spelmässigt efter paus föll de 15 meter och gav bort matchen.

Man kan påpeka att Martin Andersson fick gå ut skadad i pausen men han var dålig även innan han skadades.  När jag mot alla experter tippade Elfsborg först fyra var det för att man har alltför dålig och långsam backlinje. Och det var just skillnaden mellan lagen.  Ingen av  ytterbackarna hängde med och varnades och Augustsson skulle naturligtvis haft ett kort långt innan han satte en armbåge i nacken på Edman.

För övrigt fick Edman den billigaste varning jag sett på länge. Däremot fick inte Jawo någon när han kastade sig in och spelade bowling med Lindström.

Pär Hansson tappade en enkel boll i slutsekunderna. Missade en hörna som sedan studsade på Lasse Nilsson ben och tvekade vid en utrusning när han skulle gått ut och tagit bollen. Pär Hansson var väldigt osäker. Han gick dock rätt på straffen och var nära att ta den i stället för stolpens insida.Tony Gustafsson hyllade Pär Hansson efter matchen – det var direkt okunnigt, nästan stötande.

Christoffer Andersson hade fem, sex riktigt farliga bolltapp – han känns som minst en klass sämre än förra året.

Peter Larsson blev knuffad av David Elm men att från att tappa balansen hoppa upp och slå undan den med händerna?

Elfsborgs höga press stannade i omklädningsrummet efter paus och det var den taktiska detaljen som avgjorde matchen – HIF fick tryck och övertagen  direkt i andra som resulterade i målet. Så förlusten var Haglunds – som vanligt.

Izizaki var duktig, Oscar Hjul- nånting var duktig så länge han orkade och Lasse Nilsson var bättre passningspelare än jag trodde men Elfsborg vinner aldrig något med den backlinjen.

HIF var OK, inte mycket mer.


About this entry