Bank och Reimers och Neuer
En sportkrönikör lär sig förmodligen med tiden att inte ta ställning, att aldrig var säker på en utgång för förr eller senare så blir det helt galet. Det var där både Sportbladets Simon Bank och Johanna Reimers på Expressen ägnade förhandstexterna åt att hylla Schalke 04 och varna för hur bra tyskarna är, egentligen.
Det är därför bloggvärlden i bland är intressantare än pappersvärlden – här vågar man lita på sin tro och övertygelse. Här behöver man inte sälja tidningen varje dag och kan skriva: det blir en enkel, ensidig match, det blir spela mot ett mål och 0-2. Om man nu överhuvudtaget har en tro och en övertygelse liknande insikt.
Efter matchen skriver Reimers om Giggs och Neuer – de två huvudfigurerna – och hon gör det på samma sätt som de flesta fotbollskrönikor i Expressen: massor av uttryck som om ”äga” och ”svett” och hur imponerad ”jag” är plus en massa citat ( dock inga om huliganer eller om hennes mamma eller var och när hon träffade Ryan Giggs far eller son).
Giggs och Neuer var ”fenomen” men varför de var det får jag som läsare aldrig veta. Förutom att den en gjorde mål trots att han är gammal och att den andre nästan inte släppte in något. Reimers skriver klatchigt och läsvärt men texten innehåller egentligen ingen sakinformation och den bara konstaterar; konstaterar och citerar – förklarar aldrig.
Simon Bank är mycket duktig på att analysera och en stilist med så gott självförtroende att han inte behöver alla dessa ursprungliga tonårsuttryck som ska få texten att kännas tuff. Han beskriver både taktiska upplägg och enskilda spelares insatser. Allt har en förklaring utom en sak – varför Neuer var så bra? Det närmaste Bank kommer är att ”Manu Neuer stod i vägen på det sätt han brukar stå i vägen. Inget fladder, inget slumpartat.”
Här är en man som lägger världen för sina handskar och så kan ingen förklara varför mer än avsaknaden av ”fladder och slump”.
Räcker inte, tycker jag.
Texten om Neuer kommer senare idag. Måste iväg till jobbet nu! Vill skriva lite om idrottsledares övergrepp mot barn också.
About this entry
You’re currently reading “Bank och Reimers och Neuer,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- april 28, 2011 / 05:58
- Kategori:
- CL, Målvakter, Sportjournalistik
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]