NBA i natt: Bulls-Heat
Såg Loul Deng och Bulls insidespelare krossa de tre musketörerna i natt. I den första av östlagens final som jag tror också är den moraliska finalen.
Överlägsenheten går att artbestämma: bra försvar och offensiva returer. Redan i halvtid hade man 14 stycken men då satte Heat sina skott. Sedan började Bulls skjuta bättre och det blev inte så många fler returer utan de offensiva stannade vid 19.
Heat hade inte ens klätt om sina gamla centrar Illgauskas och ”Dampen” utan satsade på en kort snabbt lag som skulle göra många poäng och ändå hålla Noah och Boozer och framförallt Taj Gibson borta från egen korg. Det kunde man inte alls. Det såg pinsamt ut emellanåt.
På andra sidan av planen var Bulls väldigt zonliknande försvar som bygger på snabba ben väldigt offensivt. I kvarten mot Hawks blev de straffade för olagligt försvar nio gånger. I går bara en gång. Borde ha blivit fler men det var ändå en klass bättre i andra halvlek. Och de har hemmaplans favör.
Det kommer bli en match mellan LeBron, Wade och Bosh mot hur bra Bulls bänk kan producera. Och för varje match blir de tre stjärnorna tröttare och för varje match blir bänkspelarna allt bättre. Vem som vinner? Bulls, Tyvärr!
About this entry
You’re currently reading “NBA i natt: Bulls-Heat,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- maj 16, 2011 / 07:24
- Kategori:
- NBA
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]