Fel färg på publiken

Peda Stojakovic i bortalagets blåa tröjor försvarar mot den nya superstjärnan som inte lyckas: Kevin DurantTänk er en viktigt europeisk toppmatch i fotboll. Nästan alla hemmasupportrar har på sig lagets tröja och när matchen börjar har klubbarna bytt tröjor. Alla hemmafansen bär bortalagets färger.

Det hade varit omöjligt. I USA hände det i förrgår.

Sensationen Oklahoma City Thunder har nått sin största framgång någonsin och spelar NBA-final i Western Conference mot Dallas Mavericks. De vann en av de två första bortamatcherna. I söndagsmorse var det första hemmamatchen och 20 000 fans hade t-shirts identiska med klubbemblemets blåa färg.

Problemet att alla hemmalag i NBA spelar i vitt och bortalaget i en mörk bortafärg.

Dallas bar blå tröjor.  Exakt samma nyans som alla hemmafans på läktaren. De ledde 35-12 efter  en kvart och var aldrig hotade trots att segermarginalen blev beskedlig.

Den här säsongen har det blivit mode i att alla i publiken ska ha en vit t-shirt: alla lag spelar i vitt hemma. Inte i Oklahoma. Jag kan fortfarande inte förstå det här att man ändå valde bortalagets färg. Det enda som verkar solklart är konsekvenserna. I natt är det dags för en ny hemmamatch – har publiken bytt färg då?


About this entry