Sverige och Zlatan

Före hemmamatchen mot Finland pågick en diskussion om svenska landslaget var bättre med eller utan Zlatan ( i fall jag enbart skriver Sverige låter jag mer som en osäker SD-are). Jag tog, ganska rustikt, parti för Zlatan eftersom han självfallet är flera klasser bättre än närmaste spelare – som är Källström, ”vänsterbacken”.

Sedan blev Zlatan inbytt mot Finland och gjorde typ fyra mål och spelade fram till resten…

Ändå kan jag inte ge samma  självklara svar i dag. Zlatan är fortfarande, i vissa stunder, genial men han tar alldeles för stor plats i förhållande till vad han levererar numera. I landslaget.

Och vissa matcher, speciellt matcher där Sverige inte kommer vara bollförande så är nog landslaget bättre utan Zlatan. Sverige är bättre defensivt utan Zlatan och eftersom det offensiva spelet i kväll kommer vara en direkt följd ut av hur laget kommer ur dina defensiva positioner så är Sverige förmodligen bättre även offensivt utan den Zlatan som spelade i Helsingfors. Eller i Budapest.

Med direkt följd menar jag dels var på plan, dels mentalt.

Tveklöst blir gruppen mer taggad utan sin stjärna eftersom stjärnan inte ger så mycket ljus längre. Och att det bland de elva finns en majoritet människor som väldigt gärna vill visa att även de är stjärnor, relativa stjärnor med begränsad men fokuserat ljus.

 

 


About this entry