Utrecht –Ajax 6-4: groteskt underhållande

Valde att titta på holländsk fotboll lagom till en sen frukost. Blev säsongens första 90 minuterstittande ( det blev sammanlagt 100 minuter jämt).

Inte så konstigt. När skulle jag vågat gå därifrån? Efter tio minuter hade Ajax tagit ledningen, tvingats byta ut två man och plötsligt se sig i underläge 2-1.

Ajax vände och gjorde 3-2 efter en halvtimma men båda lagen hotade ständigt.

Direkt efter paus går Utrecht från underläge 2-3 till 5-3 på fyra minuter.

Det var många väldigt knäppa situationer och i de flesta var Ajax nye målvakt Vermeer inblandad.

Och han blev alltmer osäker för varje ingripande med fötterna. Han gav i princip bort alla tre målen i början av andra.

Generellt kan sägas av de flesta målen kom efter långa inlägg nära mål som inte målvakten vågade gå ut på. Och istället kom en forward ångande och satte till huvudet från fyra meter.

Lite märkligt. Visst,  både de här målvakterna var inte så långa som vi vant oss vid att holländska målvakter är. Men det är inte hela förklaringen.

Det kunde lätta ha blivit 8-8 och varje lag hade mellan 20-25 avslut

Marcus Nilsson var direkt ansvarig för två av Ajax mål och såg inte speciellt säker ut.

Alexander Gerndt spelade en undanskymd roll som släpande vänsterytter med stort defensivt ansvar. Klart bäste svensk och en av de bästa på plan var Johan Mårtensson som sprang och sprang och tacklade. Jan Wouters måste se sig själv inkarnerad i den förre gaisaren.

För övrigt körde hela långsidan felstavad gaisreklam. Stod AGIS där.

Det allra märkliga situation var dessutom matchen sista spark.

Vermeer ska rensa undan i ena hörnan av straffområdet och gör så men precis när han ska skyffla i väg bollen kommer hemmalagets store anfallare: en klumpig 18-årig inhoppare. Han tacklar/springer på Vermeer snett bakifrån så att bollen bara far 30 meter upp på plan. Varifrån en hemmaspelare gör   6-4.

Vermeer hade gjort likadant tidigare i matchen men då utan tackling. Att som målvakt rensa och blir tacklad bakifrån är bara så självklar frispark. Nu lät domaren det passera och det kan endast bero på att han ville förnedra Vermeer ytterligare. Kan inte tolka det annorlunda, en situation som blir frispark 101 gånger av 100 annars.

Sällan man ser  domare så föraktfulla. Den senaste var väl han som skrattande visade ut Teddy Lucic mot Tyskland i VM 2006.

Men en hånfull domare känns rätt naturlig i en så här pass groteskt fotbollsmatch som hade allt utom bra försvar.


About this entry