Drömgruppen
Jag tycker att Sverige är så pass dåligt, saknar bra spelare på viktiga positioner, saknar ett offensivt spel mot lag som är bättre än Finland på bortaplan, saknar en tydlig spelidé och saknar en lagkapten som ska utgöra ett föredöme att det faktiskt inte existerar någon drömgrupp över huvudtaget.
Ukraina, England, Danmark (som är kassa utanför Parken) är alla bättre än Ungern – det Ungern som spelade ut Sverige. Och de är bättre än Finland det Finland som spelade ut Sverige.
Att komma till EM-slutspel är jättestort för förbundet och spelarna och halva nationen men för oss andra är det bara ytterligare en förnedrande semiseger, ytterligare en mardröm. Ju fler relativa framgångar desto längre från en nödvändig total makeover av svensk fotboll kommer vi!
About this entry
You’re currently reading “Drömgruppen,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- november 18, 2011 / 06:00
- Kategori:
- A-landslaget i herrfotboll, EM 2012, Zlatan
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]