Lindegaard och Guds konsekvenskrävande kärlek
Kommentatorn i Viasat tyckte att alla målen Man Uiteds danske målvakt Lindegaard släppte in mot Newcastle tidigare i veckan var ”otagbara”. Det tycker inte jag. Den kritik jag då riktade mot Lindegaards agerande förstärktes i dag – tycker jag.
I första halvlek missar han både en utrusning och är sen med fötterna vid ett annat tillfälle och orsakar ett motlägg. I första halvlek. Han gör en snygg räddning då en Cityspelare försöker curla in bollen i bortre. Ser snyggt ut men de flesta målvakter i Superettan hade också gjort den räddningen.
Vid 1-3 gör han, och laget, delvis samma misstag som mot Newcastle. Han regaerar även den här gången på frisparken alltför sent. Dessutom med en mur som inte hoppar –det är genanat på den här nivån.
Andra målet, 2-3, är märkligt för avslutet kommer rakt mot hans fötter. Så ifall han inte kan göra det som är den naturliga målvaktsreaktionen, att kasta sig rakt fram och fånga bollen med bröst och kupade händer, så kan man alltid bara bredsida bort den – inte snyggt, inte övertygande men en räddning.
Nu kastar han sig i förväg. Han chansar att skottet ska gå till vänster om honom, vid första stopen, så när bollen kommer så ligger han nästan redan ned. Han kan inte hålla det ganska tama avslutet utan släpper retur rakt ut.
Det är en grov tabbe.
När City på övertid får en frispark ute vid kanten – 35 meter cirka – så varken försöker han fånga bollen som går rakt mot hans bröst, eller boxa ut den. Han väljer sämsta, värsta lösningen: Lindegaard möter bollen med öppna händer och ser till att den landar , dels rakt framför honom, dels cirka tre, fyra meter ut!
Enbart ren tur räddade Lindegaard och united från en Citykvittering.
Det finns inget i Lindegaards agerande som tyder på att han kommer bli en bra målvakt. Av det lilla man kunde se verkade han flera gånger vända huvudet mot himlen och tacka Gud. En målvakt som är så pass nervös, och samtidigt beroende/utlämnad till/av Guds konsekvensbetingade kärlek, det är inte en bra fotbollsmålvakt.
About this entry
You’re currently reading “Lindegaard och Guds konsekvenskrävande kärlek,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- januari 8, 2012 / 16:43
- Kategori:
- Brittisk fotboll, Dansk fotboll, Målvakter
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]