Messi och föraktet för vinnare

Hatet mot de som är bäst, till och med när de är  ganska modesta i sin överlägsenhet, slår mig med viss häpnad. Har ”fb-vänner” som frossar i allt negativt de kan hitta om Barça – oavsett sanningshalten. Ett annat uttryck för detta hat  eller förakt är resultatet av omröstningen om världens bäste fotbollsspelare.

Det var spelare, tränare och journalister från en massa länder som röstade fram världens bästa i måndagskväll. För  Sverige var det Zlatan, Hamrén och Henrik Ystén på Offside. Till Zlatans försvar ska sägas att han röstade på Pep. Till Zlatans nackdel innebär deten bekräftelse på vad jag skrivit tidigare – att hans förakt för Pep som det kom till uttryck i boken var en lögn för att sälja boken. Och helt i onödan visade det sig.

Lunkan i DN skriver om de som inte röstade på Messi, d v s inte hade med honom på listan över världens tre bästa.

Den ende spelare som inte röstade på Messi var Messi. Bland journalsiterna var det representanterna för Ekvatorailguinea, Lettland och Uzbekistan. Sedan kommer vi till förbundskaptener, människor man ändå borde kunna tillmäta en viss grad av förståelse för spelet och spelarna.

Att gubbarna från Buthan, Burundi, Kina, Nigeria, Palestina, Salomonöarna och Venezuela inte gör det bryr jag mig inte så mycket om – de kanske bara är knäppa eller tror han är jude eller inser att de aldrig kommer nämnas i världspressen i andra sammanhang än det här och tar därför chansen – även om de framstår som mindre bemedlade.

Fast Österrikes Marc Janko, Australiens  Lucas Neill, Goran Pandev, den gamle Interspelaren, i Makedonien, greken Karagounis, Zoltan Gera från Ungern, John Toschak  och Irlands Trappatoni.

Jag har svårt att förstå varför typ Trappatoni dissar Messi – vad som retar honom?  Eller vad han tycker är Messis så oerhörda brister att han kan förbise de enorma förtjänsterna: Messi är tekniskt sett den kanske allra bäste i världen, han är en lagspelare med cirka 25 assist på 53 tävlingsmatcher för Barça, han tar defensivt ansvar, han är ödmjuk och han gör en del mål – 51 stycken på de där 53 matcher för Barça 2011. Så varför är han inte en av världens tre bästa fotbollsspelare det året?


About this entry