Martin Luther Kings
I dag firar USA minnet av medborgarrättskämpen Martin Luther King. Då är det julafton för NBA-fans runt världen eftersom det är allmän helgdag och man spelar middags- och eftermiddagsmatcher. Sex matcher har uppkast före kl 21 svensk tid. Det är den enda dagen på säsongen det är så här tätt med matcher – annars är det endast en eller två på söndagar.
Julafton är det dock inte för Sacramento Kings. De heter inte Kings tack vare MLK. Jag har inte en aning om varför laget i södra Kalifornien heter så. Det enda jag vet är att Södertälje Kings tog sitt namn från Sacramento för att man beundrade laget och organisationen så mycket.
Det gör man nog inte i dag. Kings har försökt bygga om och satsat på två unga tidigt draftade afroamerikanska spelare att bygga kring. Pg Evans och pf Cousins har inga stjärnkontrakt, eftersom de bara spelar andra året. De markerar sin missnöje med det och organisationen genom dålig basket och ännu sämre attityd. Medan Kings försöker lösa problemet genom att hela tiden byta byter coacher. Inget verkar hjälpa.Kings får tokstryk även i en liga där alla försöker minimera tokstryk – det är inte bra för buissness.
När de förlorade mot Mavs i veckan blev Kings det tredje sämsta laget vad gäller skottprocent sedan skottklockan infördes 1954 – 25.6 % och då har man ändå spelat drygt 48 000 matcher…
Kings kan symbolisera situationen för svarta/afroamerkaner och invandrare ö h t i USA, ett land byggt av och på invandrare. Alla är invandrare men bara de som amerikaner till framförallt huvudfärg åtnjuter allmän respekt.
Vi var många som hoppades att President Obama skulle göra en skillnad. Det är svårt att se den. Kanske hade det varit lättare i en högkonjunktur och vissa sociala reformer hade kunnat genomföras men klass-skillnaderna och tyvärr ras-skillnaderna består.
I NBA märker man det här främst vad gäller hypen kring svarta respektive vita spelare. En högst medioker vit amerikanen kan vara lika älskad, och Allstar-röstad, som några av de främsta, mörkhyade stjärnorna. Bara för att de är vita. Alla lag måste, indirekt, ha nån vit amerikansk spelare som publiken kan identifiera sig med. Och i nödfall får en vit europe agera stand-in för en vit amerikan. På sätt och vis har europeiska spelare räddad NBA för en rasistiskt betingad kollaps.
Och Kings? Nja, de hade en vit israel men han tradade de bort inför säsongen. Det konpenseraade man genom att drafta en ung, vit skytt (Jimmy Fredette) som just bara är en skytt utan omdöme. Precis den sortens spelare Kings inte behöver. Och han får massor av speltid medan lagets enda egentligt genuina baksettalang, mexikanen Garcia, sitter fast långt ut på bänken.
Han är inte ens kung för en dag!
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]