Målvakter och licensjakt i naturreservat

Det är sällan domare helt avgör matcher. Ibland händer det och någon gång bestämmer de sig för att det inte ska råda några tvivel om saken. De begår en avgörande misstag och förstärker sedan känslan av korruption, hat och orättvisa genom att göra ett stort misstag till.

Espanoyl-Mallorca 28/1-2012. Domare: Iglesias Villanueva! 

Efter 19 minuter har Weiss och Mallorcas lagkapten till centerback Cacéres en löpduell in i straffområdet. Målvakten Aouate är dock klart först och de två spelarna knuffar omkull varandra. Speciellt Weiss sänder iväg motståndaren samtidigt som han själv tappar balansen. Samtidigt kastar han upp ena armen för att signalera för straff och träffar då bollen som målvakten, som hoppar över honom, har i famnen.

Varefter målvakten tappar bollen och Weiss sparkar in den i målet.

Det är ett upprörande exempel på dåligt domarskap. Situationen är tilltrasslad men hur domaren kan tro att målvakten bara tappar en lätt boll han har fångat i famnen två, tre steg tidigare – det förstår jag inte. Ifall man inte utgår ifrån att målvakter är lovliga byten för all sorts påverkan. Ifall man inte bekänner sig til lden väldigt utbredda uppfattningen att det daltas alltför mycket med männen med handskar.

I halvtid är lagkaptenen – som tumlade runt och inget sett av incidenten men tror målvakten bara tappat bollen – och målisen upprörda.  De går av plan, ivrigt gestikulerande, djupt frustrerade av helt olika anledningar.

Så börjar andra halvlek – förmodligen har tvisten löst sig i Mallorcas omklädningsrum. Det har den uppenbarligen inte gjort i domarrummet.

Det första som händer är att hemmalaget slår en djupledsboll och   går ut. Forwarden får den något för långt i från sig  och strax utanför straffområdet glider Aouate in och slår bollen med en kraftig vrist rakt upp i banan. Vilket är själv beviset för att han träffar bollen och inget annat. Forwarden kastar sig och signalerar för fällning men han har inte träffat bollen utan bara sprungit på målvakten, efter att denne sparkat undan bollen.

Och domaren Iglesias Villanueva ger rött direkt.

El Pais Espanyolsupporter till journalist berömmer Weiss för målet och tycker allt är Aoutes eget fel även om han erkänner att Mallorca faktiskt var det bättre laget, hela matchen och borde fått minst oavgjort.

Tidigare på dagen ser jag Man Uniteds målvakt De Gea få en underarm och armbåge av Pools mittback Skertel. Han kommer alltför sent på en hörna. Skertel kommer snett framifrån ( så att De Gea knappast ser honom) och Skertel går in med underarm och armbåge högt och först. Huvudet är en halvmeter ännu längre bort ifrån den plats där bollen varit. Det är ett försök att ytterligare skrämma De Gea vars pondus i luften redan innan var form för diskussioner.

Ute på plan vore det här ett solklart gult kort – att avsiktligt försöka skada en försvarslös motståndare med arm och underarm i ansiktet. Men domaren struntar i det.

Med sådana här domare – vem fan vill bli målvakt?

Ps liknelsen med naturreservat har sina poänger – det är ett område där speciell hänsyn ska visas och där speciella förutsättningar gäller. Även för jakt. Det påverkar naturligtvis också djuren som tror de har en fristad i reservatet, bortom jägarnas kulor. Det är även det, en utbredd missuppfattning. Licensjakt i naturreservat, på odlingsbar nivå är inte fri men till ”marknadsmässiga priser” kan man få jaga även där….

 


About this entry