Dagens stolte östdansk

Finns många anledningar att haussa dansk handboll. En är att de vann EM på tuffast tänkbara sätt – de slog Serbien på värsta bortaplanen. En annan att de har en så ung, bra målvakt- igen! Kasper Hvidt dominerade världshandbollen på samma sätt som Tomas Svensson gjorde det på 1990-talet.

En tredje att de faktiskt bevisar att man kan ha både herrar och damer i världsklass. En fjärde anledning: Danmark är ett litet land. Få människor men framförallt lite plats. Byggs en handbollshall försvinner en lönsam åker eller grisfabrik eller

Vad är danskarna mer bra på?

De spelade det senaste fotbollsmästerskapet

De hade nyligen en världsetta i tennis

De har flera framstående NHL-spelare

De är fortfarande världsklass i förra nationalsporten badminton

De har bättre golfspelare än Sverige

Och säkert många fler saker. Men de saknar ju förstås världstjärnor i stora svenska idrotter som skidskytte, mixsprint-längd och är till skillnad från Sverige aldrig topp-15 i världscuptävlingar i alpint.


About this entry