Markus och Martin – lika skyldiga?

I sändningen kallade de bara honom ”Strömbergsson”, borde inte Strömberg veta att det finns två sådana som han” plus son”?  Var det kanske ett sätt att inte namnge en misstänkt, att man av pressetiska skäl inte ska namnge en ännu icke dömd människa i fall det inte finns stort allmänintresse. Och intresse för svenska fotbollsdomares eventuella affärer med maffian är kanske inte allmänintresse i Sverige. I Italien är det definitivt inte det – Det var väl vid (eller i)  samma mål som Milan fick ett mål underkänt mot Juventus och då var bollen inne drygt en meter.

Att det var straff i går när Abbiato fällde Sanchez var lika solklart. Skillnaden var väl att då hade linjedomaren felposition och 40 meter till händelsen – i går hade Strömbergsson fyra meter till händelsen.

Så om han nu inte är köpt av maffian, varför signalerade han inte straff?

Är han maräng, d v s Madrisfan?

Är han kortsynt d v s var alltför nära händelsen för att se klart?

Eller är han i sin domarkaraktär bara en feg domare som inte vågar ta ett beslut tidigt i en viktig match som går emot hemmalaget?

Om jag hade varit UEFA.s domarkommitté hade jag svartlistan ”Strömbergsson” – för säkerhets skull båda bröderna!

Den ”oblåsta straffen” ( nytt begrepp) fläckade en i övrigt nästan felfri insats av Jonas Eriksson. Han måste ju lita på sin perfekt placerade femtedomare. Kan inte påminna mig en enda situation som jag skulle reagerat annorlunda än Jonas.

 

Det var bra.


About this entry