Konspirationsteoretikern 2

Min utgångspunkt är att det fanns situationer i Grupp A som inte enbart är svårförklarliga utan helt enkelt trotsar all fotbollslogik. Och spelet fotboll har en logik. Konsekvenserna må vara lika omöjliga att förutse som en domares regeltillämpning men logiken existerar.

Den grekiska utvisningen i öppningsmatchen känns oförklarlig. Ett gult misstag men två?

Hur kan Ryssland vara så oerhört bra i två matcher och endast behöva spela av de sista 30 minuterna mot Polen när man helt lägger av att spela fotboll? Och det är inte enbart de sista 30 minuterna utan även en hel match mot Grekland där man vägrar spela så bra som man kan.

Hur kan två lagkamrater ensamma i motståndarnas straffområde stanna kvar och börja diskutera med stora upprörda gester?

Hur kan ett lag som Polen vara genant dåliga mot Grekland, lika dåliga mot Tjeckien förutom den inledande kvarten och vara så fantastiska mot Ryssland sista halvtimmen? Fotboll är INTE så här.

Jag tror inte Grekland är inblandat över huvud taget. Jag tror inte Cech och hans back är inblandade fast jag förstår inte hur de kunde missförstå varandra så grovt i matchen mot Grekland. Jag kan inte förklara Tjeckiens eventuella inblandning men jag vet att Polen och Rysslands matcher helt saknar fotbollslogiskt mönster. Deras prestationer är oförklarliga.  Och när det inte går att förklara handlingar – så vet man sedan gammalt i Östeuropa att då är det pengar och politik inblandat.

Om jag ska tvingas spekulera ( ovanstående är naturligtvis inte så lättvikts tankegods….) tror jag att delar av Ryssland lovat Polen en poäng. Och att denna poäng skapade så pass dålig stämning och starka kolliderande känslor i den ryska truppen att man helt enkelt inte kunde spela mot Grekland.

Polen däremot, den anrika polska fotbollskulturen, ett invånarantal lika stort som Spaniens men med mer fotbollsbegeistrade invånare, Polen som kunnat satsa och utveckla fotbollen med en enda målsättning under sex år ( sedan de tilldelades  värdskapet) de spelar sämre än Irland och Sverige tillsammans. På hemmaplan. Hur är det möjligt utan yttre våld, kraftig påverkan?

Jag är övertygad om att sista ordet i den här frågan ännu inte är sagt  – förutom att jag själv naturligtvis måste återkomma till det…

 


, , , ,

2 svar till ”Konspirationsteoretikern 2”

  1. Angående Cech och hans back. Jag fick direkt uppfattningen att Cech är rädd för att den egna backen kommer att braka in i honom, tappar koncentrationen och sedan bollen, det syns i slow-motion. Bakgrunden är förstås att Cech är extra rädd om skallen. Mot Portugal sätter han nästan medvetet knäet i sidan på egen försvarare när han går upp och tar en höjdboll. Cech värnar den egna säkerheten framför allt.

  2. Profilbild för Jacques de Wærn
    Jacques de Wærn

    I love it! I hope You join us! The World Cup of 1958 never appened 😀

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa