45 procentsregeln
Dagens målvaktstränare gillar inte fotparader. Utom vid utrusningar och en-mot-en-situationer.
Delvis beror det nog på att fotbollen inte har så många närskott längre. Vid fasta situationer packas straffområdena fulla av folk och det är sällan det blir skott på mål. bollen hinner inte ner på marken eller så blir skotten täckta av försvarare.
Men det betyder inte att målvakter alltid ska slänga sig. Ta t ex Erik Dahlin och 0-5 mot Gefle. Skottvinkeln är cirka 30-35%. Då måste en målvakt kunna täcka hela målet genom att stå upp och arbeta med framförallt fötter.
Dahlin försöker slänga sig och så går bollen en halvmeter från där hans fötter alldeles nyss stod medan han själv, med hela kroppen ligger i luften. Visst, han har en dåligt utgångsposition men hade ändå stoppat skottet med en enkel bredsida. Och styrt ut bollen till hörna.
Man kan diskutera fotparader vid närskott rakt framifrån men från sidan är det sällan några problem att styra bollen till hörna eller i samma riktning den kom i från. Tvärtemot ”45%-skott” som stoppas med händerna och där händerna och handlederna ofta inte kan hålla emot kraften utan styr ofrivilligt bollen rakt ut i straffområdet.
Så härmed skapar jag 45 procents regeln – avslut från en vinkel under 45 grader ska man, i princip, inte kasta sig på.
About this entry
You’re currently reading “45 procentsregeln,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- juli 23, 2012 / 05:29
- Kategori:
- IFK Göteborg, Målvakter, Teknik, Uncategorized
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]