Orättvis rättvisa på Stadion
Det kunde blivit 2-2 eller 3-3 men två duktiga målvakter ( plus Björn Anklev) gjorde att MFF-Häcken istället slutade 0-0. Anklev lyckade sinteenbart bredsida bollen över tomt mål med en bredsida från tre meter. Han nicktouchade också en studsande nick av Ranégie ögonblicket innan Daniel Andersson skulel nicka bollen i tomt mål.
Häcken hade bästa chanserna – MFF var bättre laget.
Förstår inte riktigt Wiltons agerande. Han han spelar fult och drar sig i nästan varje match på varningar – helt meningslösa varningar. Han tar alla avslut som Durmaz lämnat och det enda som var OK var det som han sköt från 30 meter i slutet. Han hade ett OK avslut med vänstern också men borde självklart släppt det till en Axex Nilsson som var bollförare och är högerfotad.
Och Wilton joggar omkring i 85 minuter men först när han hotas med att bytas ut visar han ”fananamma” och börjar plötsligt springa baklänges. Sista åtta minuterna sprang Wilton mest på plan, näst Alex Nilsson. Då är det något väldigt fel.
Tycker inte att Jasmin Sudic är det mittlås MFF kan lita på. Vill se någon annan där för Sudic gör alltför enkla fel.
För att MFF ska kunna vinna på bortaplan.
About this entry
You’re currently reading “Orättvis rättvisa på Stadion,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- augusti 5, 2012 / 18:14
- Kategori:
- MFF
- Etiketter:
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]