Leman och publiksiffran

Kvällspostens Henrik Leman visste att de drygt 8 000 ”betalande” som kom på Malmö Redhawks premiär skulle komma tillbaka till matchen mot Oskarshamn. Leman visste också att vi läsare visste det. Leman visste t o m att matchen skulle spelas på onsdagen.

Den spelades på fredagskvällen och det kom 4 900. Det är en ganska bra siffra, Malmö har inlett med tre segrar av fyra.  Men i lördagens tidning skriver Leman en hel krönika utan att varken nämna publiksiffran eller profetian. Är det inte ganska fegt? Och en krönikör med armarna i kors på en stöddig bildbyline – borde han åtminstone inte försöka etablera nån slags ärlighet – i seriens första vecka?

2 svar till ”Leman och publiksiffran”

  1. Lugn och fin. Leman har korttidskontrakt och längtar hem till Lerum. För övrigt är han Frölunda och Öis.

  2. Leman är väl Offsideman i grunden? Då borde han lärt sig att ingen krönika är en ö – ska man etablera en relation med läsarna måste man ha något mer än entusiasm och supporterprosa att erbjuda.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa