Världens sämsta publik?

Jag visste redan tidigare att PSG publik var en av de mest rasistiska och motbjudande i Västeuropa. När jag nu fick uppleva dem vid årets första ligaförlust mot St Etienne var det värre än jag misstänkte.

En hemmaback klantar sig vid mittlinjen. Det resulterar i att St Etienne gör 2-0. När backen sedan får bollen efter avspark så buar publiken , mot sin egen spelare.  Tror aldrig jag upplevt det tidigare.
Dessutom har PSG en reklambarriär som blixtrar fram reklamen – grovt störande när man ska fokusera  på fotboll.

5 svar till ”Världens sämsta publik?”

  1. ”Klumpen” Nilsson, Elmstedt, Tapper. Där har du egna spelare som blivit utbuade på Malmö Stadion. Malmöpubliken förstod aldrig det där med en släpande ytter.

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Klumpen och Elmstedt var före min tid men jag upplevde aldrig att Tapper blev utbuad. Möjligtvis lite visslingar nån gång när han blev gammal och inte fick ordning på benen men utbuad?

  2. Om Elmstedt var för din tid så var Tapper det också, de spelade tre säsonger tillsammans – 67,68,69 – (1,2,2). Åskådarna på tränare Durans tid var både mer en del av laget och krävde mer av spelarna, men förstod kanske inte alltid den spanska säkerhetsstilen. I dåtiden var det fult att spela bollen bakåt, särskilt om hemmalaget låg under och även Inge Blombergs djärva bakåtpassningar under di gules storhetstid i den Ingvar Gärdska italienska säkerhetsstilen – 60 (2), varav några snyggt över ”Krischan” och i mål, renderade i publikens samfällda och högljudda misstycke. Det var mycket för en publik som annars mestadels var tyst.

  3. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Klas, jag minns inte så mycket av Staffan de första åren, bara enstaka matcher. Tror 1970 var första året jag såg nästan alla hemmamatcher men Elmstedt, jag missa de honom helt och hållet. Buade man åt Börjes son måste det ha varit 60-talet!

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Klas! Staffan var inte på Kulans idrottsskadeklinik nu på morgonen. Vi hälsade men jag glömde fråga om buandet….

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa