Sämsta elvan: Forwards
Sämst ska tolkas som mest övervärderade eller de som underpresterat mest. Det vill säga de sämsta spelarna i för hållande till sig själv och våra förväntningar. Inte i förhållande till konkurrenterna i laget eller i övriga allsvenskan.
Nominerade: Tobias Hysén, Göteborg, Henok Goitom AIK, Admir Aganovic Syrianska, Daniel Mendes Kalmar, Robin Söder Göteborg, Johan Oremo Gefle, Wanderson Gais, Markus Ekenberg Mjällby och alla i Djurgården. Hoppas jag fick med de flesta, här är otaliga.
Här finns några tydliga tragedier: som att Robin Söder aldrig hämtat sig efter att Jörgen Lennartsson och läkaren Fredrik Bergström insisterat på att han kunde spela vidare med en korsbandsskada i EM 2009. Söder behöver en bra terapeut!
Wanderson såg olycklig och frustrerad ut i varje bollkontakt. Djurgården använde sex forwards och en del av dem var väldigt upphaussade och dyra, före säsongen. Och förutom James Keene ( och naturligtvis Erton F.) som vill väldigt mycket så var det bra lön och storstaden som var målet för säsongen, inte fotbollsmålet. Märkligt hur en tränare som Magnus Pehrsson kan misslyckas så kapitalt med en lagdel!
Tobias Hysén – misslyckades med allt som han lyckades med förra säsongen. Delvis p g a ett märkligt och dysfunktionellt lagbygge och ledning. Den ende som kände förtroende för honom hela säsongen var Erik Hamrén.
Wanderson – ytterligare en spelare övergiven av övriga laget. Allt mer frustrerad, allt mer deprimerad. Problemet var att klubben inte agerade och sålde den olycklige Wanderson. Istället för att sälja honom lade man istället allt mer ansvar på honom.
About this entry
You’re currently reading “Sämsta elvan: Forwards,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- november 5, 2012 / 07:42
- Kategori:
- Sämsta Elvan
- Etiketter:
- Tobias Hysén, Wanderson
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]