De trasiga glasögonens revansch…

Louise Jacobson heter en göteborgsk journalist som med mikrofon följde IFK Göteborg under 2012. idag. I morgon söndag, klockan 15.03 i P1, sänds hennes dokumentär »Kom igen, gubbar!«

Här är ett utdrag ur Johan Orrenius Offsideblogg:

– Jag trodde att jag skulle få skildra en framgångssäsong, säger hon. Så blev det ju inte riktigt.
Varför ville du följa IFK Göteborg?
– Jag har tidigare varit ointresserad av lagidrott. När jag var liten och spelade fotboll var jag mest arg för att jag fick bollen på mina glasögon så de pajade. Jag ville förstå varför fotbollen väcker så starka känslor. Och eftersom jag bor i Göteborg var det givet att följa Blåvitt.
Vilken var din bild av Blåvitt tidigare?
– Goa gubbar och Glenn Hysén. Typ.
Och i stället fick du möta en massa ångest?
– Ja, den typ av ångest som genereras av förlorade matcher. Det som fascinerade mig var att allt handlade om att vinna. Det var det enda som räknades för dem. Jag var inte van vid en så svartvit verklighet.

Du kan läsa mer här.

Jag är väldigt nyfiken på om journalisten varit med i omklädningsrummen för det är där saker händer. Utanför är man en för klubben representativ massa men innanför är man ensam, avklädd, naken och ytterst frispråkig. Det av värde som sägs, det sägs i fotbollens omklädningsrummet.


About this entry