La Lliga avgjord?

För en vecka sedan såg jag Betis krossas av Sevilla. 4-0 efter en halvlek kunde varit ännu mera. I går såg jag Betis heroiskt kämpa till sig en ser hemma på Benito Villamarin. Mot Madrid.

Slår Barça i kväll Levante borta känns ligan avgjord. Även om Barça ska möta Madrid borta nångång till våren. Det känns också som om Mourinho i år satsar allt på CL. Han visste från början att det skulle bli en tuff grupp. Nu blev det inte så tufft som han fruktat eftersom Mancini inte riktigt är på samma nivå som de andra tränarna.

Mourinho har helt enkelt prioriterat CL och kommer under inga omständigheter (som Anders påpekande kan inte Madrid eftersom Borussia har inbördes på dem  … reds anm.) vinna att släppa vinsten i gruppen i från sig. Och även om de börjar vinna i ligan känns elva, eller åtta, poäng väldigt mycket.


About this entry