Vad kännetecknar en bra tränare/manager?

Expressens Daniel Kristoffersson har att betyg på tränarna/managerna i EPL.

Det första man tänker är – vilka kvalifikationer, vilken erfarenhet och kunnande har han för att bedöma en yrkeskårs färdigheter? Vilka meriter har han själv som tränare, som spelare? Eller är meriterna enbart som åskådare?

Svaret blir  – uppenbarligen inga. De slutsatser han drar är följande: att desto bättre i tabellen ett lag ligger desto bättre är tränaren. Är det verkligen så?

Att Swanseas Brendan Rodgers som av samme Kristoffersson hyllats för ett halvår sedan nu plötsligt är dålig – kan det stämma? Eftersom Newcastle kom typ femma förra året så hyllades Alan Pardew och nu är han alltså en dålig tränare?

Var verkligen Rafael Benitez ”tvungen” att vinna veckomatchen mot Fulham?

Nu har Benitez Chelsea även förlorat mot West Ham, två derbyn på raken, men vad kan man förvänta sig?

Benitez har ärvt en spelartrupp och ett spelsystem – han har varit i klubben i tio dagar. Vad F A  N skulle han kunna göra? Och hur fan förändrar man en klubb på tio dagar som sett likadan ut i tio år – John Terry plus defensiva mittfältare och en ensam forward?

Roberto di Matteo kunde inte eller fick inte förändra ett lag i sönderfall, i nedförsbacke. Därför är inte Chelsea bättre nu än sina resultat. Men det beror varken på Di Matteo eller spelarna – lika lite som CL-triumfen säger något om Chelsea verkliga kapacitet i maj 2012.

Det samma kan man säga om Roberto Mancinis EPL-titel. Det var en rad tursamma faktorer som spelat in för Mancini är egentligen inte så bra – det visar resultaten och spelet ute i Europa de senaste två åren.

Vissa tränare klara enbart att träna små lag i motvind. Andra klarar sig utmärkt genom att skapa en bra känsla i gruppen. Vissa är taktiska och analytiska, andra skiter i det.

Ska man bedöma en tränare kan man egentligen göra det först efter två år – två då han själv fått sätta sin prägel på val av spelare och taktik. Att såga en tränare efter tio dagar är bara genant! Borde ge Daniel Kristoffersson en varning av PO!

 

9 svar till ”Vad kännetecknar en bra tränare/manager?”

  1. Först en rättelse, Chelsea spelade oavgjort mot Fulham

    Undrar vad du ger för omdöme av Martin O´Neill så här i halvtid (tillträdde 3/12-11)?

  2. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Sant, det visste jag dessutom. Tack Anders. Däremot är frågan lite taskig…. Tror MON gjorde underverk i omklädningsrummet men nu är vardagen här med skador och ett lågbudgetlag där Sebastian Larsson är mest meriterade spelare förutom reserverna från Man United. Plus en målvakt som skäms så mycket att han inte vågar protestera mot orättvisor. Ur det perspektivet har han gjort ett bra jobb.

  3. Tycker inte den är taskig alls.
    I februari rankade du O´Neill som en av EPL:s bästa manager (dvs topp 3) så jag tycker frågan är befogad.
    Jag tycker att han gjort en ok jobb men inte mer.

    Däremot tycker jag att den presentation som Expressen har av herr Kristoffersson är talande för hans relevans.
    ”Han jagar nyheter”
    Hans analysförmåga är tämligen begränsad enligt mig iaf.

  4. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    MON är topp tre tillsammans med Wenger och portugisen. Har höga tankar om Paul Lambert och Brendan Rodgers. Laudrup borde kunna lyfta om han fick riktigt bra material. Ferguson kan inte räknas bort.

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Benitez borde också vara med där även om han har lite motvind nu. Gjorde ett bra jobb med Pool vill jag minnas, värvade många bra spelare!

      1. nåja senor Benitez köpte in många spelare och spenderade oerhört mycket pengar.
        Några blev bra men desto fler var dåliga inköp.
        Är helt övertygad om att Benitez blir en parantes i Chelsea.

        Ferguson är helt outstanding, Wenger tvåa……

        Portugisen får leverera först innan för det har han inte gjort.
        Han var helt fel för Chelsea med den truppen de hade.

        Evertons Moynes är duktig han också.

        Lambert/Rodgers/Laudrup är to early to say enligt mig

        MON är typ medel, varken mer eller mindre

  5. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Glömde Moynes. Laudrup har gjort det bra i små klubbar. Portugisen var duktig i Portugal och jag tror ingen tränare som inte får fria händer och minst två år kommer lyckas i Chelsea. Krävs en total makeover, CL-triumfen ”förstörde” allt det

  6. som sagt både Laudrup och portugisen har saker att bevisa först.

    Chelsea hade chansen att starta om efter CL-triumfen men som oftast blir det förseningar i och med framgångar.
    Att ryssen sparkade Di Matteo är egentligen en stor sågning av sin hans management.

  7. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Ja, det är en självsågning men hade han varit smart och fotbollskunnig hade han aldrig släppt Mou. Och det är väl det som kännetecknar en stark organisation – att våga nåt nytt när man är på toppen.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa