Vem är det Mjällby inte litar på?
Mjällby har ont om pengar och ont om bra spelare. Så ont att nya tränarnamn tackat nej eftersom risken att åka ut är överhängande.
Så vad gör man – jo man anställer två huvudtränare istället för en. Och för att kaoset ska bli fullkomligt, och den ekonomiska situationen än mer komplicerad, flyttar man upp gamle tränaren Anders Linderoth bredvid duon.
Hur länge kommer det här hålla, och hur länge håller sig Lasse Jacobsson nykter?
Jacobsson har, trots usla resultat och ett mindre hedrande rykte som alltför glad i alkohol, ändå fått stora uppdrag. Tills nu, efter att ha gjort en usel insats med HBK, då han tränat div. 4-klubben hemma i Markaryd. MEN. Han fick också ett jobb av SvFF att utbilda andra tränare – i vad kan man fråga sig?
Nu flyttar Mjällby upp den oprövade och tystlåtne andretränaren Anders Torstensson som huvudansvarig. Det är väl ok på pappret, Tito Vilanova var också profillös assistent framtill augusti. Men så placerar man Jacobsson bredvid – det tyder inte på att man har förtroende för Torstensson. Eller är det kanske så att man inte har förtroende för Jacobsson alla dagar i veckan och Torstensson ska fronta medan Jacobsson bestämmer i omklädningsrummet?
Rimligtvis är det en av de båda, eller båda två, Mjällbykedningen inte riktigt litar på.
About this entry
You’re currently reading “Vem är det Mjällby inte litar på?,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- december 8, 2012 / 16:28
- Kategori:
- Alkohol, Mjällby AIF, Tränare/Managers/Coacher
- Etiketter:
- Alkohol, Anders Linderoth, AndersTorstensson, Lasse Jakobsson, Mjällby AIF, Tito Villanova, tränare
2 kommentarer
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]