Glenn Hysén, skämtmissbrukaren

DSC03312”Ha de´gott – konsten att bita ihop och komma igen ” är titeln på Glenn Hyséns senaste bok. En sann titeln. Glenn Hysén kommer alltid igen. Det här är fjärde reprisen på ungefär samma litterära minnen. Lika mediokert och ointressant berättade som de tidigare gångerna.

Samtidigt kan man inte låta bli att delvis gilla men också fascineras av människan Glenn Hysén – han dyker faktiskt upp vid enstaka tillfällen i senaste boken. Vad jag framförallt gillar med Glenn Hysén är, förutom England –Sverige på gamla Wembley, hans fotbollskärlek. Han har inga problem med att åka supportersbussen till Blåvitts bortamatcher och skrika ölobciniteter och heja på ”Tobbe” från kortsidor runt om i landet. Cred.

Han berättar också om hur det känns att låna pengar av sin son. Den berättelsen är bra och skämtas inte bort till skillnad från mycket annat i den här boken.

Däremot tror jag inte längre kärleken är besvarad. Han var en av de sämsta ”expertkommentatorerna” genom tiderna och jag tror han är en verkligt dålig tränare. Samtidigt ska det förslag han framför i sin fjärde minnesbok, tas på allvar i ljuset av vad som hänt i klubben det senaste året – att han tycker att han och Torbjörn Nilsson kunde ta över IFK:s A-lag var ett skämt för ett år sedan men känns i dagsläget som ett fullt realistiskt alternativ tills styrelsens nuvarande lösning.

Det finns en befriande ärlighet hos Glenn Hysén. Han dricker för mycket men skiter i det.  Han sabbar saker och är ursäktande men faller aldrig pladask. Många av de berättelserna i ”Ha de´ Gott har tryckts tidigare. Fast kanske inte den om hur Fotbollsförbundets elitutbildare åkte på kurs till England runt 1990 för att avslöja hemligheten bakom Liverpools framgångar.

-Kan du fixa så vi kan komma oc hstudera, frågade förbundsgubben Glenn.

-Visst , men det är inte så mycket att titta på, svarade Glenn. Vi spelar mest tvåmål.

Varvid förbundsgubben kluckade och förmodligen tänkte – han är lustig den där Hysén.

Nån vecka senare radade Sveriges 40 främsta herrfotbollstränare upp sig inne på Liverpools träningsplaner.

Och fick se Liverpool spela tvåmål under 90 minuter. De fick inte ens träffa Kenny Dalglish som var ute och spelade golf. Managers är sällan på träningar. 40 tränare trodde inte sina ögon.

Det hände att Liverpool hade andra träningsmoment, på försäsongen, men i huvudsak gick varje träning ut på att spela tvåmål och sedan ta 3-4 öl med grabbarna på puben. Innan man körde hem till familjen. Gick det upp till 7-8 öl fick frugan hämta men det gjorde det sällan mitt i veckan.Efter match däremot…

Och så berättar han hur mycket pengar han förlorade på att skriva på för Gais. Jag vet gaisare som har en helt annan uppfattning om Hyséns husbygge.

Det som gör Hyséns bok så dålig är följande:

Den tillför inget mer än en uppdatering, och fler dåliga vitsar än någonsin. Dessutom är han lite bitter på Viasatchefer och att ingen förstått vilken bra fotbollstränar han är. Och de som dömer honom som sexist bara för att han och Ralf inte kan låta bli att dra sexistiska skämt.  Man kan lugnt tillstå att förutom alla andra problem som Glenn berättar om att han har så kan man numera lägga till diagnosen skämtmissbrukare! Å andra sidan finns massor av människor som gillar det, precis som massor av människor gillar nätsex och striptease, så varför lägga av?

Boken är skriven på ett språk som för tankarna till ett språk man inte använder bland barn. Det är uppenbarligen ett beställningsjobb från spelbolaget för reklambyråkillen som skrivit boken delar uppdragsgivare med Hysén. Och redan i förordet lyckas han nämna och hylla detta spelbolag fem gånger.

Det luktar illa men Glenn behöver kulorna – till öl och gud vet vad.

Man kan jämföra med boken om hockey-Conny Strömberg. Utgångspunkten är densamma: en kille som dricker alltför mycket och ska tjäna pengar på att berätta om sitt liv. Men Conny är trovärdig och ärlig där författaren här försöker skämta bort de mindre goda sidorna av Glenn Hyséns liv. Och visst kunde spelbolaget kunnat få en roll i boken men då skulle det väl vara genom att Hysén berättade vad han gjorde, hur fel han tippade, vad kul det är att tippa med garantivinst från bolaget e t c, e t c. Nu är det bara dumt och klumpigt!


About this entry