Distin, Chelsea och Newcastle

Ifall man stirrar på resultatet kan man förledas tro att jag tippade fel. Det gjorde jag inte. Jag skrev att Newcastle är bra men försvaret alldeles för dåligt för att kunna avancera uppåt i tabellen. Att ha 3-3 borta mot Arsenal med 20 minuter kvar och förlora 7-3 tyder på det.

Chelsea var utspelade av Everton men räddades av de båda målvakterna, ribba och stolpe. Everton har inte speciellt bra spelare men fungerar utomordentligt väl. Bra organiserade, en enkel, effektiv spelplan och motiverade spelare som vet vad de ska göra. Förutom den där blonde höger yttermittfältaren. Han såg väldigt desorienterad ut utan boll.

Dessutom har man en av ligan bästa, den kanske allra bästa, mittförsvarare i Distin. Det jag såg av honom verkar fantastiskt. Snabb, rörlig, bra taijming, bra huvudspelare och ändå verkade han ödmjuk. När Chelsea kontrade i värsta Evertonpressen på slutet var det han och Tim Howard ensamma mot tre chelseaspelare på hela den egna planhalvan. Och Distin glidtacklade avslutet ut till hörna. Inte ens Glenn Hysén på Wembley hade klarat det.


About this entry