Spanien bäst på att fostra egna stjärnor

En intressant tabell om hur många av fotbollsspelarna i förstaligan som är fostrade i samma klubb. Siffrorna är ganska logiska, små länder med hyfsat ekonomi har råd att behålla fler spelare längre.

Det mest anmärkningsvärda är väl att Spanien fostrar fler än tre gånger så många ”egna spelare” som det landet som är sämst på det här i hela Europa – föga överraskande Italien.

I 15 års tid har Spanien satsat mycket på ungdomstränare och byggt toppen från grunden, inte enbart i fotboll. Man har varit VM- och EM-mästare i många åldersklasser och många idrotter. Och det har betalat sig. Idag är man Världsmästare i fotboll och handboll, vice världsmästare i basket!

 


,

3 svar till ”Spanien bäst på att fostra egna stjärnor”

  1. eller är de jäkligt bra på att dopa sig…..

  2. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Europeiska bollsporter är ganska befriande från prestationshöjande medel även om Italiensk fotboll är ett undantag. Men spanska basketlandslaget i Sydney genomförde väl en av historiens värsta dopningsskandaler genom att låta fullt normala ta guld i klassen för utvecklingsstörda – vilket medförde att i de två efterföljande Paraolympics fick inga utvecklingsstörda ö h t fick deltaga. Ett fusk som allra hårdast drabbade alla andra, ofuskande!

  3. Tror att det tas prestationshöjande medel i återhämtningssyfte samt vid skador.
    Att tro det bara sker i Italien är att vara naiv som du själv skrivit.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa