VM i vulgärsport startar i dag
Motorsport är kul att tävla i och kan vara kul att titta på – det gäller dock inte det största och mest perversa av vad idrottsvärlden har att erbjuda. F1 -säsongen startar i dag och fick jag bestämma skulle den sluta i dag.
F1 är inte ens en sport. Det är vulgaritet som industri, sportindustri.
Sedan ”cirkusen” i och med Ayton Sennas död för snart 20 år sedan insåg att det i längden inte var varumärkesmässigt försvarbart att de bästa och mest populära förarna körde ihjäl sig har sporten stagnerat på alla sätt utom de ekonomiska. På många banor kan de i princip inte ens köra om varandra utan det är startposition och däcksbyten som avgör.
Eller en liten knuff som kan diskuteras bland världen 500 miljoner F1-fanatiker under alla de veckodagar man inte tävlar.
Det låter inte ens tufft utan dessa små monstertrimmade medelklassbilsmotorer ylar som ensamma hundar. Ska man lyssna på motorsport är F1 vedervärdigt, som det bortklippta materialet för en lokal audition för Idol.
F1 är ett oförsvarbart slöseri med pengar, hälsa, jämställdhet, energi och sport. Det enda som skiljer F1 som sport från t ex go-cart är vulgariteten. Och möjligtvis sexsismen. Och alla reklam för tobak och sprit. I den mån man kan tala om missbrukarsport så är F1 den absolut främsta.
FN och Unesco borde gripa in och vad gör EU? Har man förbjudit försäljning av all kosmetiska som framställt efter att ha testats på djur borde man kunna förbjuda en så uppenbart ”sportkosmetik bluffindustri” som F1.
About this entry
You’re currently reading “VM i vulgärsport startar i dag,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- mars 16, 2013 / 07:36
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]