IFK-MFF:betyg

Olsen: 3

Utrusningar skrev jag om redan vid Kalmarmatchen – han är inte säker där och sköt upp några bollar på läktaren. Men det är inga allvarliga saker förutom den första och missförståndet med Pontus Jansson. Där måste han ut och förmodligen ha en mycket högre utgångsposition. Reflexräddningen är Ok men inte sensationell – handen är där, den ska han var på. Vad jag imponeras av är räckvidden och modet att med auktoritet gå ut och plocka ned bollar.

Albornoz 2

Bra med boll dålig med positioner, särskilt vid den enda hemmachansen i första halvlek då han går upp i ryggen på Halsti i en nickduell som Halsti därför förlorar. Och så vid målet där han läser offsiden och vid Olsen reflexräddning där han helt tappar markeringen.

Jansson 3

Matchovan men försökte spela som han inte var det. Blev osäkert och han gjorde flera felval. Blev bättre ju längre matchen led.

Helander 4

Nära en ny femma. Bara så oerhört stark, trygg, mjuk et c. Några mindre bra långa uppspel emot.

Pa Kanoute 2

Täckte många inlägg. Vann knappt en enda närkamp. Slog ett perfekt inlägg till Eriksson .

Hamad 2

Sprang mycket, men den dåliga mattan gav honom problem med bollbehandlingen. Dåliga avslut.

Halsti 3

Kämpade i 90 minuter. Bättre här än som mittback.

Friberg 4

Låg bakom det mesta som var konstruktivt. Hög passningsprocent.

Thern 3

Gör mycket bra men tappar bollen lite väl ofta. Alltför offensiv position, borde hjälp Pa mer.

Eriksson 3

90 minuter av osjälviskt springande och närkamper. Inte vän med bollen och inga skyttekungsavslut men väldigt, väldigt viktig för MFF.

Rantie 2

Grymt mål. Borde gjort ett till. Sprang ofta fel. Känns som om han kommer bli mycket bättre med bättre planer och större ytor.

Dardan 1

När MFF i slutet skulle hålla i bollen, eller göra mål, så tar han ett avslut nästan från kortlinjen på 25 meter samtidigt som Hamad ville vägga och sprang i en fin lucka. Långsam, klumpig med bollen. Tyvärr.


About this entry