Så här går det på Ängelholms IP i kväll
Hemmalaget imponerade borta mot J Södra senast och vann 4-0 – ifall man räknar bort ett tidigt och ett sent mål som berodde på andra saker än spelet. Och Mer än halva matchen genomförde man med en man mindre.
Jag såg också de bli utspelade på hemmaplan, typ, av ett decimerat Gais. Av detta att döma borde ÅFF alltid ligga lågt och satsa på snabba omställningar. Men på hemmaplan är det svårt att göra det, även moraliskt.
Så man tvingas föra matchen och det passar GIF Sundsvall bra. Joel Cedergren har efter chockpremiären ( 0-3) hemma och en delvis virrig match mot ÖSK borta koncentrerat sig på a. defensiven b. omklädningsrummet.
Det ska innebära ett lågt försvarande Giffarna med bra attityd och hjälpförsvar ( eller pressunderstöd som det heter på fotbollsspråket).
Tror det räcker långt. Ängelholm tvingas också spela utan sin nya 10:a Barnes som blev ( felaktigt) utvisad senast.
Ska bli kul att se om Asanovic lever upp till den nyfunna hypen. Och om målisen är lika trygg och tekniskt välskolad som han visade i Jönköping.
Har förresten inte Oscar Berglund sått i Ängelholm en gång i tiden?
Giffarna tar ledningen genom Eklund och Ängelholm får en sen kvittering: 1-1 (0-1)!
About this entry
You’re currently reading “Så här går det på Ängelholms IP i kväll,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- maj 3, 2013 / 16:16
- Kategori:
- GIF Sundsvall, Superettan
- Etiketter:
- 1-1, Asanovic, Ängelholms FF, Berglund, Gif Sundsvall, Johan Eklund
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]