”Hockey-Sverige”

VM-guld? Jaha. En av anledningarna till att jag har svårt för svensk hockey är för att det är så lite hockey. För hockey är en estetiskt ful sport som består av två saker, ok tre viktiga och väldigt sportsliga, fundamentala saker: farten/rörelse, puckbehandling/passningarna och naturligtvis kamp.

I Elitserien åker 5-6 lag omkring på en skridsko i 40 omgångar, tacklar varandra och ser till att komma till slutspel. Det är helt enkelt ingen kamp, enbart fyra månader koncentrerat, repriserat ointressant.

Det är likadant  i ”VM” – det är inte en bra produkt. Sedan höjde sig visst laget 50 % av att bröderna kom in och det var ju kul men det förtar inte känslan av en väldigt billig produkt som säljs förfärande dyrt under falska förespeglingar.

 

 

3 svar till ””Hockey-Sverige””

  1. Profilbild för Anders
    Anders

    Sket i håkkin efter första och zappade mellan Bruins-Rangers och Spurs-Grizzlies igår på Viasat och blev förvånad över hur orörliga vissa var.
    I Memphis såg både Randolph och Gasol ut att vara lite överviktiga eller åtminstone trivselvikt.
    I Spurs rörde sig Ginobli lite som en skadad elefant och Tim Duncan såg mest gammal ut med tanke på hur långsam han var.
    Dock var han helt ok under korgen och satte några baljor.
    En annan sak som är lite kuriosa var att de spelade musik även när spelet var igång.
    Kändes lite konstigt 🙂

  2. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Har nyss skrivit om basketen – Gasol hade svårt mot en så pass bra och kraftig försvarare som Bonner. Musiken var säkert ett misstag.

  3. Profilbild för Anders
    Anders

    enligt kommentatorer var det vanligt att musik spelades i San Antonio men men

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa