Tysklands säsong

Såg första delen av CL-finalen och trodde att Lyon skulle vinna stort – de var riktigt bra och spelade snabbt och mer stor individuell teknik. Jag som annars bara ser världsstjärnorna i  allsvenskan blev förvånad över hur mycket bättre de båda lagen var jämfört med de svenska. Tempot, passningstempot och tekniken var så oerhört mycket bättre.

Att LdB fick stryk 8-0 över två matcher mot Lyon känns i det här perspektivet fullt logiskt. Samma LdB som är lika överlägset mot mer än hälften av alla lagen i allsvenskan.

Detta är en av de stora problem som den i många år vanskötta svenska damfotbollen står inför  – att skapa en bättre konkurrens i allsvenskan. Bara så kan klubblagen utvecklas och bara så kan de unga talangerna utvecklas : Ldb har i vissa matcher ställt upp de 10 av 11 spelare med andra pass än svenska.

Men låt oss nu istället glädjas över att damfotboll kan vara så här bra och underhållande som den var i CL-finalen!

2 svar till ”Tysklands säsong”

  1. Profilbild för Ulath
    Ulath

    Fast Lyon har väl ingen konkurrens i Frankrike med tanke på att de vann alla sina matcher i ligan. Ändå är de bra.

    Sun 06/01/13 FD1 Toulouse 1 – 11 Olympique Lyon View events More info
    Sat 02/02/13 FD1 Olympique Lyon 2 – 0 Juvisy View events More info
    Sat 23/02/13 FD1 Guingamp 1 – 5 Olympique Lyon View events More info
    Sat 02/03/13 FD1 Olympique Lyon 3 – 0 PSG View events More info
    Sun 17/03/13 FD1 Olympique Lyon 5 – 0 Saint-Étienne View events More info
    Sun 31/03/13 FD1 Montpellier 0 – 4 Olympique Lyon View events More info
    Wed 10/04/13 FD1 Vendenheim 0 – 7 Olympique Lyon View events More info
    Sun 05/05/13 FD1 Arras 0 – 6 Olympique Lyon View events More info
    Sat 18/05/13 FD1 Olympique Lyon 9 – 0 Issy

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Kanske uttryckte jag mig otydligt. Eftersom de svenska lagen/tjejerna utklassas av europaeliten behöver de fler jämna matcher för att bli bättre – ifall de nu får spela – i de svenska A-lagen alltså. Tror Kanske borde man bygga ut CL så att den liknar herrarnas turnering men med fler matcher. Inget lag utvecklas av att vinna 11-0 och 10-2, typ!

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa