Var Henke har sitt hjärta

Sportbladet utbrister i ingressen att Henke Larsson har sitt hjärta i Helsingborgs IF. Med anledning av att MFF har hört sig för till Jordan Larssons tränare och sagt att de gärna ser att han spelar för MFF.

Har pappa Henrik Larsson ett hjärta i HIF så är det en utgången pacemaker han lämnat kvar i nån papperskorg. Henrik Larsson har aldrig haft något hjärta i HIF. Han är och förblir högaborgare vilket automatiskt gör en ganska skeptisk till HIF. SOm högaborgare är det närmare att gilla Bois än HIF. Henke han har aldrig uttryck sin kärlek till HIF  och kommer troligtvis aldrig att göra det. När han spelade i allsvenskan för HIF och man var inblande i guldstriden tog han ett extra gult kort i 89:e minuten för att bli avstängd i nästa match hemma mot BP. Högaborg hade nämligen jubileumsfest kvällen före BP-matchen

Henke valde festen före HIF och HIF förlorade 1-0 mot BP – och förlorade sedan även guldet.  Det är inte vad jag kallar hjärta. Att påstå att Henke har hjärtat i HIF är bara gammal , vanlig usel sportjournalistik!


About this entry