Zlatans vrede

Zlatan verkade lugn och avspänd i TV-intervjun efter matchen. Han pratade mycket om hur bra samarbetet med Elmander är. Är inte lika säker på att han var så lugn och fin mot Ola Toivonen i omklädningsrummet efteråt.

Det började med att Zlatan gick på eget avslut när Ola var fri framför mål. Och Ola slog ut med armarna så här lagom holländskt mycket och sa något som inte drevs av tacksamhet och beundran.

Sedan försökte Ola sätta den själv från dålig vinkel när man rundat målvakten,  istället för att rulla bollen till den ensamme Zlatan. Sedan tog Ola först ned bollen och sköt i ett block när Zlatan levererade potentiell målgivande passning på tilläggstid. Och omedelbart efter missen vände Zlatan honom ryggen och slängde ut med armen i en betydligt kraftfullare gest än Olas ”kalvinistiska”.

Räkna inte med Ola från start. Räkna inte med Ola över huvudtaget.

 

 

 


About this entry