Damfotboll och korsband
Det märks att träningsintenciteten ökar i damallsvenskan – den explosionsartade ökningen av korsbandskador är förfärlig och oroväckande. Hittills i år har 10 eller 12 elitspelare sabbat korsbanden. Bland herrarna tror jag det är två – och Alexander Blomqvist är en av dem.
Sambandet mer träning fler skador tror jag är självklart. Det hör knappast samman med vädret eller det ökade antalet plastgräsplaner.
Rent idrottsmedicinskt finns det studier som konstaterar att fotbollsspelare generellt värmer upp allt för dåligt och strechar alltför mycket, speciellt före. Före-streching är direkt livsfarligt. En av studierna gjorde av IFK Göteborgs läkare och korsbandsspecialist Jón Karlsson då de 2009 förlorade guldet p g a av alla, (fem) korsbandskador. Har en längre intervju med honom om detta i DN men hittar den inte på nätet.
Sedan är kvinnor rent anatomiskt svagare i knäna, bland annat för att de har bredare höfter vilket innebär att de inte springer lika rakt med benen. Fötterna placeras då längre in än höfterna vilket ger en ”sned” benvinkel och obalans som sliter på ligament och muskelfästen.
Jag skulle vilja veta a. hur många tjejer med breda höfter i förhållande till smala höfter som skadar sig? och b. hur skadefrekvensen på korsband är i Sverige i förhållande till andra länder med bra damfotboll?
About this entry
You’re currently reading “Damfotboll och korsband,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- juni 10, 2013 / 07:47
- Kategori:
- Damfotboll, Fysiologi, Genus, IFK Göteborg, Korsband och andra skador, MFF, Skador, Smärtsamt
- Etiketter:
- Alexander Blomqvist, IFK Göteborg, Korsband
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]