Publikkrisen

Det talas inte om det men fotbollen, utanför Östersund och Helsingborg, borde fundera över hur man skall få publiken tillbaka. Damallsvenskan har återigen tappat 10-15 % och herrallsvenskan ännu mer. Tror jag. Bytet BP – Örebro gjorde det inte bättre.

Underhållande, potentiella topplaget Häcken drog 11 000 till  Stadion och lika lite till Friends – trots att det går bra för hemmalagen och vädret var perfekt. Initierade AIK-analytiker trodde på ett snitt på 30 000 på Friends i år.

När MFF går upp i serieledningen en skön söndagskväll är det inte ens 10 000 på plats.

De enda som inte verkar svika är ståplatspubliken – men den ska nu SvFF göra sig av med på alldeles egen hand. Fantastiskt!

Blev glad över en full arena och 14 400 på Olympia. Och bortaklacken fick även den oavgjort.

7 svar till ”Publikkrisen”

  1. Profilbild för Anders
    Anders

    Nja nu tycker jag du mer än vanligt slarvig.
    Hif hade måhända 14 400 igår men snittet är är 10 492 på deras åtta matcher.
    De har bl a mött aik, elfsborg och göteborg…..
    Deras snitt kommer förmodligen sjunka precis som laget i tabellen.
    Sämsta match 6 844 mot Mjällby.

    MFF har ett snitt på 14 617 och har kvar matcher som aik, göteborg och djurgården hemma.

    Gefle hemma mitt i semestertider är ingen höjdare men visst ska det vara över 10 000

    Tror inte du var på hemmamatchen mot Gefle för då skulle du aldrig skrivit att ståplatspubliken inte sviker.
    Det var riktigt tunnsått i söndags.

    1. ” Mer än vanlig tslarvid” tycker jag var en lite väl omdömeslös formulering, den här gången. 🙂 Dessutom har MFF haft HIF hemma. Räkna bort de 23 000 och du får ett mer ärligt genomsnitt, d v s på ca 12 000. Det är inte så mycket att skryta om. Har man dessutom inte guldchans kommer det knappt 12 mot någon av de lag du nämner. Och vid en avslagen höst – hur många drar Åtvid, Syrianska, BP och Mjällby? Med andra ord – har inte MFF guldchans hela hösten kommer snittet sjunka!

      1. Profilbild för Anders
        Anders

        Publiksnittet kommer att sjunka överlag och jag kan garantera att helsingborg kommer tappa publik och därför vänder jag mig emot att du utmålar helsingborg som ett undantag.

  2. Jag såg det var tunt, på TV, på kvällen. 17.00 är en korkad tid på sommaren! Men ändå ståplats mer besatt än östra läktaren. De bästa platserna – helt öde!

  3. Profilbild för Anders
    Anders

    på tal om slarvig… matchen började 15.00 🙂

  4. Reprisen sändes 19:30! Att spela en varmsommarsöndag 15:00 är extremt korkat – det borde även CMore inse!

  5. Vi får se vad MFF och HIF slutar på. Under alla omständigheter är det publikkris! Jämför HIF:s ca 90 %-iga beläggning mot Göteborg med MFF och AIK:s Häckenbeläggning på ca 50 respektive ca 20 procent.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa