MFF:s (och lokalmedias) trötthet
Efter Hibernians och efter Gefle pratades det mycket i KVP och SDS om trötthet: MFF-spelarna var trötta. Trots att man jobbat med att de inte skulle vara ”trötta”.
Vad är det för en slags curlingklubb?
Sverige har en relativt kort säsong, spelar få matcher – varför så trötta? Jag tror faktiskt inte på det. Jo, man går runt på få spelare för truppen är tunn men det är fortfarande ingen bar förklaring.
På vilket sett blev de trötta efter att ha gjort 7-0 på Hibernians? VAr det den långa resan över hela Europa?
På vilket sätt är man trötta om man har 62 procents bollinnehav borta mot Gefle? Hade man haft 38 så hade jag mer förstått det – och dessutom haft en hård Europamatch i benen. Precis som Gefle. De kämpade i 90 minuter mot Famagusta (5 timmars flyg och 2 timmars buss) och hade 38 procents bollinnehav mot MFF och de pratade fan inte om att vara trötta. De pratade om segrarna. Så varför Ska MFF vara så underlägsna Gefle Idrottsförening?
Två slutsatser här: den lokala fotbollsexpertisen köper vad MFF säger, rakt av. I det här fallet utan självständig tanke.
MFF jobbar fel som kommer med bortförklaringar före matcherna. Man behöver inte har mer psykologutbildning än fikasnack för att veta att negativa förväntningar ALLTID infrias. Klart spelarna är utmattade när deras ledning och press skriker ut det.
About this entry
You’re currently reading “MFF:s (och lokalmedias) trötthet,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- augusti 3, 2013 / 08:04
- Kategori:
- Den mentala biten, Euroleague i fotboll, Fysiologi, Gefle IF, Idrott och moral, MFF
- Etiketter:
8 kommentarer
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]